Krew pępowinowa – czy warto ją pobrać i przechowywać?

Krew pępowinowa jest źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych. Można nią leczyć wiele chorób nawet przez 50 lat.

Co to jest krew pępowinowa?

Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, co to jest krew pępowinowa, czy warto ją przechowywać i jakie daje możliwości ewentualnego leczenia ich dziecka w przyszłości. Krew pępowinowa znajduje się w pępowinie i łożysku po narodzinach dziecka. Do niedawna, tuż po porodzie, były one utylizowane. Liczne badania wykazały jednak, że krew pępowinowa jest niezwykle cennym źródłem komórek macierzystych, czyli materiału biologicznego, który ma zdolność do namnażania się i przekształcania w niemal każdą komórkę organizmu. Dzięki temu komórkami macierzystymi można zastąpić komórki uszkodzone lub zniszczone w wyniku choroby.

Niegdyś za jedyne źródło komórek macierzystych uważano szpik kostny. Dowiedziono jednak, że te pochodzące z krwi pępowinowej są pierwotne, ich przeczepienie powoduje mniej powikłań, nie jest konieczna pełna zgodność między dawcą a biorcą, a sam zabieg ich uzyskania jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny.

Jak przechowuje się krew pępowinową?

Chęć pobrania i przechowywania krwi pępowinowej należy zgłosić jeszcze przed porodem w banku komórek macierzystych. Po wybraniu odpowiedniego pakietu i podpisaniu umowy rodzice otrzymują zestaw, który muszą dostarczyć do szpitala w dniu porodu. Zawiera on sprzęt niezbędny do zabezpieczenia krwi pępowinowej.

Krew pępowinowa pobierana jest w trakcie porodu. Zabieg rozpoczyna się tuż po przecięciu pępowiny. Jest on bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla noworodka, ponieważ nie powoduje żadnych powikłań. Po pobraniu krwi jest ona zabezpieczona i przetransportowana do banku komórek macierzystych. Tam umieszcza się ją w specjalnym pojemniku i przechowuje się w temperaturze -196℃. Zamrożone komórki nie tracą swoich właściwości.

Dlaczego warto pobrać krew pępowinową?

Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste, które mogą zastąpić uszkodzone komórki organizmu. Dzięki jej pobraniu i przechowywaniu uzyskuje się nowe możliwości terapii w przypadku wielu groźnych chorób: ostrych i przewlekłych białaczek, siatkówczaka, chorób dziedzicznych i wrodzonych, zaburzeń odporności i niedokrwistości. Z leczenia może skorzystać dawca, a także jego rodzeństwo lub rodzice. Nadal trwają badania, dlatego liczba chorób, które mogą być leczone komórkami macierzystymi, z pewnością się powiększy. Komórki macierzyste to zabezpieczenie zdrowia dziecka, jego rodziców i rodzeństwa.