Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu drabiny dachowej?

Kupno drabiny dachowej nie jest łatwym zadaniem. To sprzęt, którego podstawowym celem jest zapewnienie bezpiecznego i możliwie jak najbardziej komfortowego dostępu na dach budynku. Z tego powodu musi być solidny, trwały, funkcjonalny i przede wszystkim niezawodny. Na rynku znajdziemy obecnie wielu producentów drabin dachowych i modeli o różnych parametrach — które z nich powinniśmy wziąć pod uwagę, żeby podjąć satysfakcjonującą decyzję?

Rodzaje drabin dachowych

Drabiny dachowe dzieli się na dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszym z nich są tzw. zestawy z koszem ochronnym. To drabiny dachowe, które zostały wyposażone w system specjalnych obręcz (kosz ochronny), zabezpieczających użytkownika przed upadkiem. Stosuje się je w przypadku, gdy dostęp na dach wymaga pokonania dużej wysokości. Obręcze powinny być swoimi rozmiarami i jakością wykonania dopasowane do obowiązujących w Polsce przepisów. Alternatywą dla nich są drabiny dachowe bez kosza ochronnego, w których podstawowym zabezpieczeniem są stopnie antypoślizgowe i dokładne dostosowanie do potrzeb użytkownika. Wybór między jednym, a drugim rodzajem zależy w największym stopniu od przepisów i środowiska pracy, w którym sprzęt będzie wykorzystywany.

Jakość i bezpieczeństwo

Drabina dachowa musi być bezpieczna. Zasadniczy wpływ na to ma jakość wykonania, a więc użyte materiały. Muszą one być trwałe i solidne oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję tańszych i mniej odpornych modeli, zagrażając tym samym użytkownikowi. Potwierdzeniem właściwej jakości drabiny jest przede wszystkim jej zgodność z obowiązującymi przepisami oraz certyfikaty jakości, wystawiane przez niezależne podmioty. To kryterium, które powinno być dla nas absolutnym priorytetem przy podejmowaniu decyzji odnośnie do wyboru konkretnej drabiny dachowej.

Opinie o producencie

Nie bez znaczenia pozostaje także renoma firmy. Spośród wielu producentów produkujących drabiny dachowe, tylko niewielka część cieszy się nienaganną opinią i uznaniem specjalistów w tej dziedzinie. Przed kupnem warto więc sprawdzić opinie na temat produktu np. w internecie. W ten sposób uchronimy się przed niefortunnym wyborem, który narazi nas na koszty i niebezpieczeństwo. Dobry producent drabin powinien oferować sprzęt wyłącznie najwyższej jakości, wieloletnią gwarancję oraz akcesoria, które pozwolą nam spersonalizować drabinę w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań w danej chwili.

Kupno drabiny dachowej może być pewnym wyzwaniem, ale jeśli wyposażymy się w podstawową wiedzę na ten temat, o wiele łatwiej będzie nam uniknąć błędu, a zamiast tego wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Najlepsze, czyli takie, które zagwarantuje nam całkowite bezpieczeństwo.