Od pomysłu o budowie domu do wykopania fundamentów mija sporo czasu. Przede wszystkim należy zapewnić miejsce pod budowę, czyli zakupić działkę budowlaną. Koszt działki zależny jest od położenia nieruchomości i jej metrażu. Po pierwszych wydatkach związanych z uzyskaniem miejsca na budowę domu, pojawia się kompletowanie dokumentacji, którą należy rozpocząć od projektu domu.
Zanim wykopiesz fundamenty
Gotowy projekt to koszt 1700-4000 złotych, do których należy doliczyć około 1200-2500 złotych za tzw. adaptację ( czyli dostosowanie planu do indywidualnych wymagań) lub złożyć zamówienie u architekta według własnych wytycznych za cenę około 5-10 tysięcy złotych. Do czynności dodatkowych w ramach zbierania dokumentacji należy uwzględnić: zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy.
Etapy budowania domu- stan surowy
Na tym etapie kwota kosztów zależna jest od rodzaju domu i jego „przyległości”.Wartość budowy wzrasta wraz z powierzchnią budynku, czyli piwnicą, piętrem czy strychem. Najtańsza wersja zakładająca powierzchnię domu 100 m2 kosztuje na etapie fundamentów około 19 tysięcy złotych za materiały budowlane. Kolejnym elementem po osiągnięciu tzw. stanu zero, czyli wylewce fundamentów jest wzniesienie ścian nośnych. Koszt dla tej powierzchni domu to około 7100 złotych za materiały, w których uwzględniono między innymi: bloczki z betonu, zaprawę, izolację poziomą. Po wzniesieniu ścian nośnych, przychodzi kolej ścian działowych, które wydzielają poszczególne pomieszczenia na planie domu. W tym wypadku cena za ten etap waha się w granicach 2000 złotych. Kolejno w kosztach partycypują takie elementy jak kominy i wentylacja (około 7 000 złotych), strop drewniany bez poddasza (około 20 tysięcy złotych) i chyba najbardziej kosztowna inwestycja, czyli dach (około 50 tysięcy złotych). Szkielet domu już istnieje, więc by domknąć etap stanu surowego należy dokupić drzwi i okna. Cena uzależniona jest oczywiście od materiałów wykorzystanych do wykonania tych elementów. Okna PCV zawsze będą tańszą alternatywą tych drewnianych. Koszt zakupu drzwi i okien może wynieść minimalnie około 10 tysięcy złotych.
Po zakupie tych ostatnich części, można już mówić o stanie surowym domu. Na podstawie powyższych wyliczeń najmniejsza kwota jaką trzeba wydać na budowę domu to około 126 tysięcy złotych. Uwzględniając najtańsze materiały i nie biorąc pod uwagę wyceny pracy fachowców. Z tego wynika, że najtańszym sposobem zbudowania domu jest zrobienie go na własną rękę. Jednak niektóre specjalistyczne elementy ( jak np. dach lub podłączenie prądu) wymaga działań specjalisty. Do kosztów należy potem doliczyć wydatki związane z jego wykończeniem, co może pochłonąć drugie tyle pieniędzy.