Stomatologia dziecięca – co dentysta oferuje najmłodszym?

Stomatologia dziecięca to jedna ze specjalizacji dentystycznych. Skupia się na profilaktyce i leczeniu schorzeń najmłodszych.

Stomatologia dziecięca – oswajanie młodych pacjentów z dentystą

Zęby mleczne często się psują, zwłaszcza jeśli nie dba się o nie we właściwy sposób. Szczególnie trudno wyrobić nawyk troszczenia się o higienę jamy ustnej u maluchów. Stomatologia dziecięca jest specjalizacją, która zajmuje się leczeniem ubytków zębowych u najmłodszych. Skupia się także na profilaktyce próchnicy.

Człowiek powinien odwiedzać dentystę regularnie, zaczynając już od okresu niemowlęcego. W przypadku dzieci ważne jest ich odpowiednie nastawienie. Właśnie dlatego kluczową kwestię stanowi wybór odpowiedniego stomatologa. Leczenie, a zwłaszcza wizyta adaptacyjna w gabinecie, powinny przebiegać w przyjaznej atmosferze. Dziecko musi czuć się bezpiecznie na fotelu dentystycznym, a wcześniej obejrzeć dokładnie narzędzia, które będą wykorzystywane do poszczególnych procedur. To pomoże wyeliminować ewentualny strach przed zabiegami i potraktować wizytę jak przygodę.

Zabiegi najczęściej wykonywane w ramach stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca proponuje małym pacjentom szereg zabiegów mających na celu nie tylko leczenie już powstałych ubytków, ale również profilaktykę przeciwpróchniczą. U najmłodszych leczy się zarówno zęby mleczne, jak i stałe (w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko). Wśród procedur zapobiegających rozwojowi próchnicy należy wymienić fluoryzację. W jej ramach smaruje się powierzchnię zębów specjalnym środkiem, który zawiera w sobie dużą ilość fluoru. Wcześniej zęby należy odpowiednio przygotować i oczyścić, by procedura była skuteczna. Fluor ma za zadanie wzmocnić szkliwo. Innym zabiegiem z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej jest lakowanie zębów. Polega ono na wypełnianiu zagłębień powierzchni żujących lakiem, który ma przeciwdziałać bakteriom i chronić przed powstawaniem ubytków. Dentysta może też przeprowadzić lapisowanie, czyli wcieranie preparatu bakteriobójczego w powierzchnie zębowe, by zapobiec przenoszeniu się próchnicy z zębów mlecznych na stałe.

Podstawowym celem stomatologii dziecięcej jest leczenie występującej próchnicy. Lekarze wykorzystują więc borowanie przy użyciu standardowych wierteł bądź mniej inwazyjną metodę usuwania ubytków, jaką jest leczenie próchnicy odpowiednim laserem. Stomatolog może zaproponować dziecku wypełnienie w kolorze, jakie to sobie wybierze.

Dlaczego dbanie o zęby dziecka jest tak ważne?

Choć zęby mleczne po pewnym czasie wypadną, należy dbać o ich higienę, ponieważ przygotowują miejsce zębom stałym, które będą towarzyszyć dziecku przez resztę życia. Z tego powodu dbanie o higienę jamy ustnej należałoby rozpocząć już u niemowlęcia, nim jeszcze wyrżnie się pierwszy ząb. Warto przemywać maluchowi dziąsła gazą nasączoną naparem z rumianku. Starsze dzieci trzeba pilnować, by regularnie szczotkowały zęby. Aby je zachęcić, można im kupować liczne akcesoria do codziennych zabiegów higienicznych, by kojarzyły mycie zębów ze wspaniałą zabawą.