Czym są zabawki kontrastowe i od kiedy je stosować?

Stymulacja sensoryczna jest niezwykle ważna dla rozwoju zmysłów dziecka – im szybciej niemowlę będzie widzieć, tym szybciej zacznie się poruszać oraz mówić. Zabawki kontrastowe powstały z myślą właśnie o tych najmłodszych, aby wspierać rozwój i wczesną stymulację zmysłów. Mają kontrastowe kolory, a ich elementy są dostosowane do możliwości poznawczych niemowląt – przeznaczone są dla dzieci już od pierwszych dni po porodzie. Należy pamiętać, że w 1. roku życia człowieka mózg rozwija się niezwykle gwałtownie, o czym świadczy intensywny wzrost obwodu główki. Dlatego tak istotne jest wspieranie potencjału malucha od samego początku, aby zapewnić mu pełny i optymalny rozwój na każdy etapie, już od pierwszych miesięcy.

Kiedy wprowadzić zabawki kontrastowe?

Podstawowym etapem rozwoju inteligencji dziecka jest jego aktywność wzrokowa. Ma ona także wpływ na tzw. komunikację językową oraz rozwój ruchowy dziecka. Specjalne karty kontrastowe można wprowadzić już od pierwszych dni życia dziecka. Obrazki o dużym kontraście są idealnie dostosowane do percepcyjnych możliwości niemowlaka. Co ciekawe zabawki kontrastowe występują w wielu wariantach, a ich asortyment z roku na rok rośnie, co świadczy o rosnącej świadomości rodziców i chęci towarzyszeniu dziecku w jego optymalnym rozwoju.

Wykorzystanie zabawek kontrastowych

Asortyment zabawek kontrastowych jest ogromny – od karuzeli, zawieszek do wózka, książeczek materiałowych, grzechotek, mat kontrastowych i gryzaków, aż po przytulanki, piłeczki czy kostki sensoryczne. Mają wiele zastosowań. Można je zabrać w każdą podróż oraz do wózka. W związku z tym, że są to zabawki przeważnie o różnych fakturach, to warto pokazywać je dziecku lub dawać do rączki do zapoznania się.

Weźmy dalej za przykład karty kontrastowe. Najlepiej jest przesuwać je przed oczami dziecka, zachowując kierunek z góry na dół. Można również przesuwać je z lewej na prawą stronę bądź też na zmianę przybliżać i oddalać poszczególne obrazki. Bezwzględnie należy pamiętać o zachowaniu płynności ruchów. Dzięki temu możemy razem z dzieckiem ćwiczyć umiejętność podążania wzrokiem za przedmiotem. Ponadto u malucha rozwija się w ten sposób koncentracja, skupienie oraz wzmacniają się mięśnie gałki ocznej.

Specjalne karty kontrastowe można również zawiesić nad łóżeczkiem. Dzięki temu dziecko będzie miało z nimi kontakt przez cały czas. Najlepiej jednak, jeżeli będą zawieszane raz po prawej, raz po lewej stronie łóżeczka czy maty.

Kupując karty kontrastowe, można je również wykorzystać jako element opowieści dla dziecka. Opowiadając o zawartości obrazka i tworząc z tego krótką historyjkę, również oddziałujemy na zmysły malucha, pobudzając jego rozwój.

Pozytywny wpływ na malucha

Dlaczego zabawki kontrastowe mają pozytywny wpływ na malucha? Ich cechą charakterystyczną jest dosyć mocny kontrast. Dzięki temu niemowlę jest w stanie zauważyć obrazek. Na tym etapie rozwoju właśnie takie proste schematy i kolorystyka najbardziej zainteresują malucha, ponieważ będzie je widział dużo dokładniej aniżeli kolorowe ilustracje. Pobudzenie i rozwój koncentracji pozwolą nam w przyszłości wprowadzić nieco bardziej skomplikowane i bogate w kolory obrazki oraz zabawki.

Zabawki kontrastowe – w każdej formie – wpływają pozytywnie na rozwój narządu wzroku niemowlaka, kształtowanie inteligencji wizualno-przestrzennej oraz zmysłu koncentracji. W zabawki z tej kategorii powinni zaopatrzyć się wszyscy przyszli i obecni rodzice. Daje to nieocenioną możliwość pozytywnego wpływu na rozwój pociechy już od pierwszych dni życia.

fot: okiemmaluszka.pl