10 sposobów na odparzoną pupę u niemowlaka

Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i delikatna. Łatwo ulega wszelkiego rodzaju podrażnieniom. Dotyczy to przede wszystkim okolicy pupy, która – znajdując się w pieluszce – jest jeszcze mocniej narażona na podrażnienia i odparzenia. Co można zrobić, kiedy pupa maluszka ulegnie odparzeniu? Jakie są sposoby na szybkie pozbycie się uciążliwych i bolesnych dla dziecka odparzeń?

Odparzona pupa? Pozwól jej oddychać!

Przede wszystkim, kiedy skóra na pupie ulegnie odparzeniu, zaleca się tzw. wietrzenie pupy. Na czym ono polega? Najlepiej jest jak najczęściej pozwalać dziecku leżeć bez pieluszki. Można położyć malucha na podkładzie higienicznym do kupienia w każdej dużej drogerii lub aptece, aby zabezpieczyć łóżeczko przed ewentualnym zmoczeniem go przez niemowlę. Dzięki temu pupa dziecka będzie cały czas na powietrzu, a zmiany odparzeniowe będą się znacznie lepiej goiły. Wiadomo, że maluch nie spędzi w ten sposób całego dnia – nie wytrzyma zbyt długo, leżąc w ten sposób. Ale nawet kilkuminutowe leżenie powtarzane co jakiś czas przez cały dzień bardzo przysłuży się gojeniu uciążliwych zmian.

Czysta pieluszka w walce z odparzeniami

Poza tym w sytuacji, kiedy dojdzie już do odparzeń niemowlęcej pupy, trzeba dziecku częściej niż zwykle zmieniać pieluszki. Nie można bowiem dopuszczać do tego, aby maluch leżał w wilgotnej czy brudnej pieluszce – wilgoć i brak dopływu powietrza będą tylko zaostrzać i tak już obecne zmiany odparzeniowe. Dlatego też co godzinę należy zakładać dziecku nową pieluchę, a także zmieniać ją natychmiast, kiedy dziecko zrobi kupę.

Myj pupę maluszka czystą wodą

Na zmiany odparzeniowe dobre jest także częste mycie pupy. Zaleca się, aby przy zmianach odparzeniowych nie stosować wilgotnych chusteczek, tylko przy każdej zmianie pieluszki myć pupę dziecka pod bieżącą woda bez dodatku jakiegokolwiek mydła. W ten sposób zmiany będą goiły się dużo szybciej.

Wilgoć sprzyja odparzeniom

Po umyciu pupy pod wodą bardzo ważną sprawą jest dokładne jej osuszenie. Jeśli pupa zostanie wilgotna i założymy na nią dziecku pieluszkę, to stworzymy idealne warunki do rozwoju grzybów, które dodatkowo będą nasilały i tak już obecne zmiany odparzeniowe. Dlatego skórę na pupie trzeba bardzo dokładnie osuszyć. Najlepiej jest to robić za pomocą jednorazowych papierowych ręczników. Zapewni to maksimum higieny – w normalnych ręcznikach, które są używane wiele razy, może również być obecna wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów i dlatego lepiej zastąpić je ręcznikami jednorazowymi.

Sprawdzone produkty na odparzenia u niemowląt

Kolejną ważną sprawą przy odparzonej pupie dziecka jest stosowanie kremów i maści łagodzących podrażnienia. W aptekach i drogeriach dostępnych jest bardzo wiele preparatów do pielęgnacji maluszka. Jaki produkt będzie najlepszy na odparzenia pupy u maluszka? Kiedy u dziecka rozwinie się pieluszkowe zapalenie skóry, najlepiej pielęgnować podrażnioną okolicę za pomocą kremów i maści, które w swym składzie zawierają tlenek cynku oraz d-pantenol i alantoinę. Należy nakładać cienką warstwę kremu lub maści przy każdej zmianie pieluszki, po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry na pupie. Jak wybrać odpowiedni preparat? Najlepiej zapoznać się z szeroką gamą tych produktów w Internecie, np. na https://www.doz.pl/apteka/k607-Odparzenia.

Poszukaj pomocy u pediatry

Może zdarzyć się, że pomimo naszych starań, odparzenia dodatkowo ulegną nadkażeniu grzybiczemu lub bakteryjnemu – poznamy to po tym, że na odparzonej okolicy dodatkowo pojawią się krostki, skóra stanie się jeszcze bardziej czerwona i nie będzie chciała się zagoić pomimo stosowanych przez nas różnych środków. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u pediatry – zapewne zajdzie potrzeba zastosowania maści lub kremu dostępnego na receptę.

Przewiewne ubranka pomogą zwalczyć odparzenia

Warto pamiętać też o tym, że w sytuacji, kiedy dojdzie do powstania odparzeń na pupie naszego malucha, powinniśmy ubierać dziecko w przewiewne i luźne śpioszki i body. Dzięki temu po pierwsze do skóry naszego dziecka będzie docierała większa ilość powietrza, które ułatwia gojenie się zmian. Po drugie luźne ubranka nie będą obcierały skóry dziecka; tym sposobem maluch nie będzie odczuwał bólu i pieczenia.

Czy pieluszki powodują odparzenia?

Być może, jeśli zmiany odparzeniowe na pupie dziecka będą się powtarzały, zajdzie potrzeba zmiany stosowanych przez nas pieluszek na inne. Może okazać się bowiem, że dotychczas stosowany przez nas produkt nie jest korzystny dla skóry naszego maluszka, a po zmianie na inne pieluchy całkowicie zniknie problem odparzeń na pupie malucha.

Pupa do góry!

Kiedy na pupie dziecka są odparzenia, warto również częściej kłaść maluszka na brzuchu. Dzięki temu pupa będzie cały czas w górze, nie będzie uciskana, zatem dziecko będzie odczuwało mniejszy dyskomfort, a zmiany odparzeniowe będą się szybciej goiły.

Kiedy odparzenia pupy powodują ból u dziecka…

Kiedy zmiany odparzeniowe na pupie są bardzo nasilone, może zdarzyć się też, że dziecko będzie bardzo niespokojne i płaczliwe. Dlaczego? Ponieważ może po prostu odczuwać ból. Jeśli więc zaobserwujemy, że maluch płacze częściej niż zwykle oraz nie może spać, bo ciągle się wybudza, można podać mu doustnie środek zawierając paracetamol lub ibuprofen, który będzie działał przeciwbólowo i choć trochę złagodzi przykre dolegliwości.

Jak nie dopuścić do odparzeń pupy u maluszka?

Najważniejsze jest jednak niedopuszczenie do powstania odparzeń na pupie dziecka. Dlatego tak istotne jest częste zmienianie pieluszek i ubieranie dziecka w bawełniane, przewiewne ubranka. Warto też – jeśli widzimy, że skóra naszego dziecka jest bardzo delikatna i podatna na odparzenia – przy zmianie każdej pieluszki profilaktycznie nakładać na pupę cienką warstwę kremu pielęgnacyjnego, dzięki czemu jest znacznie większa szansa, że u dziecka nie dojdzie do powstania odparzeń.

Artykuł sponsorowany