Leki na ból głowy a ciąża. Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Nieprzyjemne bóle głowy doskwierają również kobietom w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Czy jednak leki na ból głowy mogą być w tym czasie przyjmowane oraz jakie preparaty uznawane są za najbezpieczniejsze, zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu?

Ból głowy u ciężarnych

Jak się okazuje, kobiety w ciąży borykają się ogółem z niższą częstotliwością napadów migreny. Wynika to przede wszystkim z wysokiego poziomu estrogenów, a także beta-endorfin, czyli peptydów opioidowych. W nieco gorszej sytuacji są kobiety doświadczające migreny z aurą, u których częstotliwość napadów w okresie ciąży zazwyczaj ulega zwiększeniu. Czy w takiej sytuacji leki na ból głowy są zalecane, czy może ze względu na rozwijający się płód należy unikać jakichkolwiek preparatów dostępnych w aptekach?

Bezpieczne leki na ból głowy dla ciężarnych

Jak się okazuje, preparatem bez recepty uznawanym zgodnie z bieżącą wiedzą naukową za najbezpieczniejszy w tym czasie, jest paracetamol. Jednak w przypadku kobiet w ciąży, przyjmowanie leków na ból głowy powinno być zawsze konsultowane z ginekologiem lub farmaceutą.

Dlaczego? Wynika to z faktu, że tylko specjalista wie, jaka dawka będzie w danej sytuacji bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Będzie to bowiem uzależnione m.in. od przebiegu ciąży, a także innych okoliczności, o których zazwyczaj ma świadomość właśnie ginekolog prowadzący lub poinformowany o tym wcześniej farmaceuta.

Dawkowanie środków na migrenę

Leki na ból głowy zawsze muszą być przyjmowane w sposób rozsądny, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków paracetamol rzeczywiście jest bezpieczny dla ciężarnych, jednak generalnie jego zbyt częste przyjmowanie może skutkować nawet wadami rozwojowymi płodu. Podkreśla to, jak ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, zanim sięgnie się po ten preparat.

Inne preparaty na migrenę dla kobiet w ciąży

Paracetamol to jednak niejedyny lek na ból głowy, który może zalecić ciężarnej ginekolog. Przykład to preparaty zawierające tryptany, które są w większości dobrze tolerowane oraz stosunkowo rzadko wywołują skutki uboczne. Są to jednak leki na receptę, których przyjmowanie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarską oraz wtedy, gdy inne metody leczenia uporczywego bólu głowy są u kobiety w ciąży nieskuteczne.

Leki na ból głowy, czyli gdzie je kupić

Leki na ból głowy bez recepty można kupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Dla kobiety w ciąży wygodniejszym rozwiązaniem może być zwłaszcza druga opcja, oczywiście o ile stosowanie preparatu zostało wcześniej skonsultowane. Jeśli chodzi o same apteki online, to na rynku jest ich wiele, a jedną z nich jest Apteka Moderna. Warto jednak pamiętać, że oferta tego typu podmiotów jest dość podobna w zakresie asortymentu leków bez recepty, dlatego wybór zawsze zależy od pacjentki.

Jak widać stosowanie leków na ból głowy w przypadku ciężarnych może odbywać się tylko pod ścisłą kontrolą ginekologa lub farmaceuty, wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, gdy zawiodą inne metody.