Kiedy stosować aparat ortodontyczny?

Prawie 80% wad zgryzu zawdzięczamy swojemu dzieciństwu. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiedni smoczek, niepotrzebnie długo trzymany w buzi i ssanie kciuka (zęby się wykrzywiają, a miękkie kości szczęki i żuchwy ulegają deformacji), podawanie dziecku wyłącznie papkowatych pokarmów (aby zęby rosły prosto, a dziąsła je mocno trzymały, dziecko powinno gryźć), przerośnięte migdałki (wymuszone oddychanie przez usta deformuje układ żuchwa-podbródek) oraz zaniedbywanie leczenia mlecznych zębów (przedwczesna ich utrata sprawia, że kość się nie wykształci i nie będzie w niej dosyć miejsca na zęby stałe, które zamiast rosnąć równo, będą się przebijać jedne nad drugimi, z boku dziąsła). Dzięki aparatom wszystkie te wady można skutecznie usunąć.

Aparaty ruchome (wyjmowane) dla dzieci i młodzieży

Można je stosować do ok. 12 roku życia. Są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ łatwo je wyjąć na czas spożywania posiłku, czy mycia zębów. Stosowanie tych modeli zapobiega rozwojowi wad zgryzu i pobudza kostne części szczęk do wzrostu w odpowiednim kierunku. Stosuje się je najczęściej w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych, nadmiernie wysuniętej lub cofniętej brody dziecka, zbyt dużych szpar między zębami lub ich stłoczenia, częstego oddychania ustami itp.

Aparaty nieruchome (klasyczne) metalowe

Stosowane są w ortodoncji najczęściej, a to ze względu na trwałość, odporność na uszkodzenia i niską cenę tych modeli. Niestety, są bardzo widoczne na zębach, jednak można do nich wybierać ligatury w wielu kolorach, co sprawia, że odpowiednio dobrane do urody pacjenta, mogą podnieść swoje walory estetyczne.

Aparaty klasyczne kosmetyczne

W aparatach kosmetycznych zamki są półprzezroczyste lub całkiem przezroczyste, co stanowi ich niewątpliwą zaletę, ponieważ nie rzucają się w oczy. Niestety, są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia.

Nakładki Invisalign

W aparatach tego typu stosuje się bardzo nowoczesną, bezbolesną metodę stosowania biokompatybilnych nakładek, które pozostają prawie niewidoczne. Szyny są sporządzane indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ muszą idealnie przylegać do zębów. Nakładki można zdejmować, co wiąże się z dużym komfortem. Główną ich wadą jest wysoka cena.

Jak wybrać dobrego ortodontę?

Wybór specjalisty z odpowiednim doświadczeniem nie jest łatwy. Poleca się korzystać z usług portali, które publikują swoje oferty on-line. Godna uwagi jest między innymi tourmedica.pl, która oprócz danych teleadresowych polecanych klinik w całym kraju podaje również wiele informacji, szczegółów i cen dotyczących różnych zabiegów oraz opinie klientów.

Poprawienie uśmiechu to jeszcze nie wszystko. Dbanie o siebie obejmuje także osiągnięcia współczesnej medycyny estetycznej czy kosmetologii, dzięki której można skutecznie pozbyć się szpetnych zmarszczek.

Zapoznaj się także z zabiegiem operacji plastycznych nosa na https://www.tourmedica.pl/kliniki/operacje-plastyczne-nosa/