Roczek dziecka: hucznie czy w domowym zaciszu?

Mamy to! Mija 365 dni i okazuje się, że nasze słodkie maleństwo powoli wkracza w kolejny etap życia i ma za sobą pierwszy roczek. To zdecydowanie najlepszy element macierzyństwa, kiedy mamy okazję zorganizować przyjęcie urodzinowe dla swojego dziecka. W głowie pojawia się mnóstwo pytań dotyczących organizacji imprezy, jednak cały proces nie musi być tak skomplikowany.

Można to sobie wszystko znacznie ułatwić. Wystarczy stworzyć plan przygotowań, w którym zawrzemy wszystkie informacje dotyczące miejsca imprezy, listy gości, wystroju i dekoracji. Organizując imprezę roczkową mamy zwykle do wyboru domowe zacisze lub restaurację. Z pewnością w praktyce sprawdziłaby się druga opcja. Dużo łatwiej jest pójść do restauracji, wybrać menu, kolor przewodni imprezy, podać listę gości, a potem tylko pięknie się ubrać i pójść na „gotowe”. Jednak zdecydowanie więcej satysfakcji daje nam coś, co od początku do końca możemy zrobić sami. Oczywiście, że związane jest to z poświęceniem czasu, zaangażowaniem, ale świadomość wywołania uśmiechu i zaskoczenia na twarzy malucha jest warta każdej ceny. Co jak co, ale przecież roczek ma się raz w życiu! Zatem do dzieła!

1. Zaproszenia na roczek

Tworząc listę gości, najchętniej zaprosilibyśmy wszystkich i w tym temacie można nie źle popłynąć. Jednak… robiąc imprezę w domu mamy w tyle głowy limit osób, który możemy wykorzystać. Pomysł z użyciem zaproszeń na roczek jest o tyle fajny, że zawieramy wszystkie informacje w całość i unikamy tysiąca telefonów od rodziny typu: „przypomnij mi, proszę, o której zaczynacie” albo „kiedy dokładnie jest ta impreza”? Najtrudniejszy okazuje się wybór zaproszeń. Zdecydowanie polecam te personalizowane, w których możesz wstawić nie tylko zdjęcie swojej pociechy, ale również stworzyć całą kompozycję według własnego uznania. Swoją drogą stanowi to fajny element pamiątki, który można zachować i pokazać maluchowi za kilka czy kilkanaście lat. Zatem, jeśli dokonasz wyboru, zatwierdzisz wszystkie dane, wystarczy je tylko roznieść czy rozesłać i oczekiwać radości na twarzy gości.

2. Balony na roczek

Z pewnością nie tylko dzieci ucieszy widok balonów rozwieszonych po całym domu czy mieszkaniu. To zdecydowanie najpiękniejszą część dekoracji, która świetnie pasuje do każdego miejsca. Możemy zrobić z nimi cuda, od skromnie porozwieszanych pojedynczych balonów, po kompozycje tworzące świetne tło, np. przy robieniu pamiątkowych zdjęć. Często używa się ich przy animacjach dla dzieci, podczas których z najprostszego balona na roczek dla chłopca czy dziewczynki, otrzymujemy np. zwierzątko czy postać. Świetny element dekoracyjny stanowią balony na roczek z helem. Coraz częściej używa się właśnie takich balonów jako dodatek do prezentu. Jednak warto pamiętać, że gdy organizujemy roczek dziecka w warunkach domowych, musimy w temacie dekoracji zachować nieco umiaru. Zbyt duża ilość użytych balonów może przytłoczyć i zabrać sporo miejsca. Chyba że mamy do dyspozycji ogrom przestrzeni, wówczas można zaszaleć, a balony na roczek mogą znaleźć się wszędzie. Swoją drogą, można je zawsze ściągnąć czy odczepić, co da nam dobrą opcję do zabawy dla zaproszonych dzieci. Decydując się na wykorzystanie balonowych dekoracji, warto przemyśleć kolorystykę i zadać główne pytanie, czy organizujemy roczek dla dziewczynki, czy dla chłopca? Ale o tym w kolejnym punkcie

3. Roczek dla dziewczynki czy chłopca?

Nie ma co się oszukiwać, że kolor przewodni organizowanej imprezy ma największe znaczenie. Przeszukując gadżety na roczek, już na pierwszy rzut oka widzimy, że u dziewczynek kolorem wiodącym jest róż, a u chłopców niebieski. Jednak bez względu na płeć dziecka, które obchodzi swój roczek, warto użyć dodatkowo elementów, które nieco stonują nam sam kolor przewodni. Zarówno róż, jak i niebieski pięknie skomponują się z bielą czy szarością. W kolorze przewodnim mogą pozostać główne elementy dekoracyjne. Jeśli szukamy gotowych zestawów przeznaczonych na roczek dziewczynki lub chłopca to warto zajrzeć na stronę congee.pl, gdzie można w łatwy i prosty sposób skomponować wszystkie części potrzebne do dekoracji. Dzięki temu łatwo zachowamy cukierkowy wystrój i pozwolimy, by dziecko czuło się jak w krainie bajek.

4. Tort i ozdoby do tortu.

Nie ma co ukrywać, że tort to „must have” roczkowej imprezy dla dziecka. Nikt nie wyobraża sobie, by celebrować ten dzień bez pierwszej zapalonej świeczki i odśpiewanego hucznie „sto lat”. Dla solenizanta czy solenizantki może być to nie lada stres, ale trzymane na rękach mamy lub taty poczuje się z pewnością wyjątkowo. Zatem tort, jak i jego dekoracje muszą być wyjątkowe. Co do smaku i wyglądu tortu to już kwestia indywidualna, jednak nawet nie mając zdolności kulinarnych, można go świetnie przyozdobić, używając specjalnie przeznaczonych do tego ozdób. Super opcją jest użycie toppera na tort, który dodatkowo spersonalizowany może posłużyć jako pamiątka z okazji pierwszych urodzin. Ozdoby do toru warto zachować w kolorze przewodnim imprezy. Użycie ulubionych postaci z bajek jako figurki czy tła tortu również doda mu wyjątkowego charakteru i pięknie ozdobi. Wystarczy tylko znać gusta bajkowe pociechy, a z pewnością widok ulubionego misia, lalki czy samochodu w miniaturowej wersji na torcie wywoła bezcenny uśmiech.

5. Girlandy na roczek

Jeśli szukamy idealnej dekoracji na imprezę roczkową dziecka, to z pewnością użycie girlandy na roczek będzie najlepszą opcją. To nic innego jak pięknie przygotowany napis w stylu „Mam już roczek” albo „Roczek Jasia” czy „Happy Birthday”. Możemy ją wykonać samodzielnie lub zamówić już gotową. Chyba każdy z nas mając swoje święto, życzy sobie, by wszystkie elementy dekoracji nadawały imprezie osobisty charakter i podkreślały jej wyjątkowość. Girlanda ślicznie prezentuje się przyczepiona z balonami na roczek czy innymi ozdobami. Dodatkowo możemy ją wykorzystać w połączeniu ze zdjęciami solenizanta czy solenizantki, które wykonywaliśmy co miesiąc przez pierwszy rok życia. Goście z pewnością chętnie przypomną sobie, jak maleństwo wyglądało jeszcze kilka miesięcy wcześniej. To kolejny element, który później możemy schować do pudełka z pamiątkami. Jeśli nie mamy zdjęć wykonywanych co miesiąc, można śmiało dołączyć inne zdjęcia dziecka, które również pięknie ozdobią roczkową girlandę.

6. Menu i atrakcje

Wybór menu, jakie zaprezentujemy na roczku dziecka to już kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od gustów smakowych domowników oraz gości, a także od zdolności kulinarnych. Gdy tych ostatnich może zabraknąć, warto sięgnąć po opcję cateringu okolicznościowego i problem z głowy. Coraz większą popularność zyskują imprezy z wykorzystaniem szwedzkiego stołu. Świetna opcja, w której mogą znaleźć się dania zarówno dla tych mniejszych, jak i większych uczestników imprezy. Dodatkowo forma przygotowanych posiłków czy przekąsek pozwala na posmakowanie większości przygotowanych potraw. Co do atrakcji – jeśli mamy więcej wolnej przestrzeni lub impreza odbywa się na zewnątrz, warto pomyśleć o wynajęciu animatora dla dzieci. Kolorowy strój, świetne podejście do najmłodszych gości, a także wachlarz zabaw, które reprezentuje, zapewnią godziny niezapomnianej zabawy. A przy okazji nieco starsze grono gości będzie miało czas na rozmowy i konsumpcję.

Teraz pozostaje już tylko wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować pierwszą wyjątkową imprezę roczkową swojego dziecka. Warto pamiętać, by kierować się swoją intuicją i gustem, a wszelkie dekoracje czy użyte gadżety dobrać tak, by były dopełnieniem całości. Pamiętajmy, że już za kilka lat nasze dziecko nie będzie tak chętnie zgadzać się na wszystkie podjęte przez nas decyzje. Zatem wykorzystajmy obecną sytuację i postarajmy się urządzić tę imprezę tak, jak nam się marzy. Pamiętajmy, że obojętnie jaki rodzaj imprezy wybierzemy- huczny czy w domowym zaciszu, najważniejsze jest dziecko i to by było szczęśliwe. Z pewnością za kilka lat wrócimy do tych chwil z uśmiechem na twarzy, a zachowane elementy dekoracji pozwolą na powrót do pięknego początku.