Jak wygrać walkę z depresją?

Depresja jest bardzo trudnym do zwalczenia schorzeniem psychicznym. Objawia się najczęściej poczuciem bezsensu własnego istnienia. Niestety depresja najczęściej jest leczona farmakologicznie, jednak same lekki antydepresyjne nie pomogą jeśli my nie będziemy chcieli pomóc sami sobie, ale w jaki sposób można wygrać z depresją? Czy jest złoty środek na walkę z tą chorobą i czym tak w ogóle jest ta cała depresja?

Depresja – co to za choroba? Jakie są objawy depresji?

Depresja to choroba, którą charakteryzuje znaczne i długotrwałe obniżenie samopoczucia. Odczuwanie ogólnego osłabienia psychicznego jak i fizycznego. Depresja to przede wszystkim odczuwanie ciągłego smutku, niemożności przeżywania radości, brak energii życiowej i bardzo niskie poczucie własnej wartości.

Objawy depresji:

 • brak energii
 • apatia
 • brak kontaktu z osobą chorą
 • ogólna niechęć
 • nie wychodzenie poza strefę komfortu
 • brak działania
 • brak inicjatywy
 • zamknięcie się na różne doświadczenia
 • brak komunikacji z osobą chorą
 • myśli samobójcze
 • odczuwanie smutku i niechęci
 • odsunięcie się od rodziny, znajomych, przyjaciół

 

Walka z depresją, czy tylko antydepresantami możemy wygrać? Czy w ogóle tylko lekami można wygrać z taką chorobą, jaką jest depresja?

Naszym zdaniem wygrać z depresją samymi lekami psychotropowymi po prostu nie można, bo jeśli będziesz siedzieć na kanapie oglądać TV i łykać antydepresanty to do niczego kompletnie takim działaniem nie dojdziesz. Leki antydepresyjne tak naprawdę mogą Cię jedynie wspomóc, ale nie uleczyć. Nie powie Ci tego w prost Twój lekarz – psychiatra, do tego po prostu musisz dojść sam i to ciężką pracą. Rozumiesz teraz? Depresja to ciągła walka, walka z poczuciem beznadziei, walka z kompletnym brakiem pewności siebie. To cały czs walka z przeciwnościami losu. Najgorzej kiedy depresja Cię osacza, choroba przerasta Cię jako problem i urasta do rangi, z którą nawet boisz się rywalizować o swoje ja, o swoje życie.

Jeśli jesteś w stadium choroby, gdzie myślisz w kółko o chorobie, to wiedz, że z nią właśnie przegrywasz. Najważniejszym i najlepszym sposobem na depresje jest działanie, na początku działanie ukierunkowane tylko i wyłącznie na wyleczenie się. Co to może być za działanie? Kiedy nie masz ochoty wstawać z łóżka, w ogóle nie masz ochoty żyć. Zadbaj wieczorem o to, aby mieć rano dobry poranek, bo najważniejszy jest początek dnia! Jeśli wieczorem posprzątasz swoje mieszkanie/dom rano obudzisz się i zobaczysz na stoliku zdjęcie z Twoimi bliskimi od razu poczujesz się lepiej. Kiedy masz problem ze wstaniem, nie masz na to ochoty ustaw sobie na budzik melodie, która zamiast cię rozdrażniać zachęci Cię do wstania, bo swoją melodią będzie koić Twoje zmysły.

A co kiedy nie chce Ci się żyć?

Zacznij żyć! Bo w tej chwili wegetujesz, a życie to pasja, praca, podróże, ale przede wszystkim to rodzina. Na początku więc doceń to co masz i uporządkuj swoje otoczenie w którym żyjesz i relacje to będzie dobry początek Twjojego nowego, lepszego życia!