Smart rozwiązania dla seniora – nowoczesne technologie dla osób starszych

Seniorzy coraz częściej posiadają smartfony. Ich obsługa nie stanowi dla nich problemu. Do urządzeń, które przydadzą się każdej osobie w podeszłym wieku, tworzy się aplikacje pomagające monitorować stan zdrowia. Oto przykłady kilku z nich.

Ciśnieniomierz

Coraz rzadziej można spotkać tradycyjne ciśnieniomierze, które trzeba było pompować ręcznie. Dziś do zmierzenia ciśnienia nie trzeba posiadać stetoskopu – wystarczy odpowiednie urządzenie. Najbardziej zaawansowane modele mają dedykowaną aplikację.

Współczesne ciśnieniomierze działają na podobnej zasadzie do tradycyjnych, ale są w znacznym stopniu zautomatyzowane. Wystarczy założyć opaskę, która po naciśnięciu odpowiedniego guzika sama napełnia się powietrzem. Urządzenie wykryje puls i przekaże nam wszystkie parametry. Jest to prosta i szybka metoda na uzyskanie dokładnego pomiaru.

Największą zaletą sprzętu jest możliwość monitorowania stanu zdrowia za pomocą aplikacji. Pojawią się tam podstawowe informacje o zmierzonym ciśnieniu i pulsie. Bardziej zaawansowane urządzenia poinformują również o zaburzeniach pracy serca, takich jak arytmia. Dla zwiększenia czytelności aplikacja powinna być zainstalowana na urządzeniu z dużym ekranem – zalecamy tablet dla seniora, o którym przeczytasz w tym artykule.

Pojemnik na tabletki

Kiedy zaistnieje potrzeba przyjmowania leków – szczególnie większej ilości – ciężko jest pamiętać o każdej tabletce. Pominięcie dawki może być groźne dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto wyposażyć się w elektryczny organizer na leki.

Urządzenie jest proste w obsłudze. W oznaczone miejsca wkładamy tabletki. Kiedy przyjdzie pora, organizer poinformuje nas sygnałem dźwiękowym o konieczności przyjęcia dawki leku. Warto zaznaczyć, że dźwięk wydobywający się z wbudowanych głośników jest donośny i dobrze słyszalny nawet dla osoby ze znaczną wadą słuchu.

W konfiguracji urządzenia pomaga duży i wyraźny wyświetlacz LCD. Jest podświetlany, aby łatwiej dojrzeć znajdujące się na nim informacje. Do zasilania wystarczą baterie lub wbudowany akumulator.

Inteligentna opaska

Aktywność fizyczna jest zalecana w każdym wieku. Ponieważ nowoczesny senior jest człowiek aktywnym i chętnie uczestniczy w pieszych i rowerowych wycieczkach, przydatnym gadżetem będzie inteligentna opaska.

Zazwyczaj składa się ona z dwóch części – urządzenia wyposażonego w ekran oraz paska z tworzywa. Dzięki niej senior może zmierzyć puls podczas wysiłku fizycznego, a to pozwoli na lepszą kontrolę swojego zmęczenia. Istnieje również możliwość cyklicznego pomiaru, który odbędzie się automatycznie w ustawionych wcześniej odstępach czasu. Poza pomiarem pulsu na opasce wyświetlą się informację o przebytym dystansie, ilości zrobionych kroków, a nawet pogodzie. Wszystko wyświetli się na małym, ale czytelnym ekranie.

Dodatkowymi funkcjami są łączność bluetooth, do połączenia się ze smartfonem oraz aplikacja, która zbiera informacje o naszej aktywności. Niektóre modele posiadają opcję, która pozwala monitorować długość i jakość snu.