Mały alergik na wakacjach. O czym powinnaś pamiętać?

Lipiec i sierpień to czas intensywnego pylenia wielu gatunków roślin. Ponadto jak o każdej porze roku jesteśmy narażeni na kontakt z innymi alergenami wziewnymi, a podczas podróży ochrona przed nimi bywa jeszcze trudniejsza niż we własnym domu. Jeśli zmagasz się z alergią oddechową i nie wiesz, co zrobić, żeby choroba nie zepsuła wakacyjnego wyjazdu, zapoznaj się z naszymi poradami.

Przed wyjazdem skompletuj apteczkę

Zanim wyjedziesz na wymarzone wakacje, powinieneś zaopatrzyć się w podręczną apteczkę i wyposażyć ją we wszystkie przyjmowane leki. W aptekach dostępnych jest wiele produktów, które można kupić bez recepty, jednak zdecydowanie lepsze rozwiązanie to wizyta u lekarza, który pomoże wybrać lekarstwa najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli w podróż wybierasz się samochodem i to ty będziesz kierowcą, konieczne uprzedź o tym lekarza lub farmaceutę. Niektóre leki stosowane w leczeniu alergii mogą bowiem powodować senność i problemy z koncentracją, a w trakcie prowadzenia auta konsekwencje takich skutków ubocznych bywają tragiczne.

Zaplanuj podróż z uwzględnieniem kalendarza pylenia

Jeśli należysz do szerokiego grona osób uczulonych na pyłki roślinne, to bez wątpienia wiesz, czym jest kalendarz pylenia i zdajesz sobie sprawę z tego, że w poszczególnych częściach kraju kwitnienie roślin odbywa się w różnym czasie. Planując pobyt w górach albo w północno-wschodniej Polsce trzeba liczyć się z tym, że w powietrzu mogą być obecne pyłki roślin, które w najcieplejszych regionach kraju są już niewykrywalne. Posługując się dobrym kalendarzem pylenia, możesz zaplanować wyjazd w takim terminie, gdy w miejscu docelowym stężenie najbardziej dokuczających ci pyłków nie będzie zbyt wysokie. Wyjeżdżając na wczasy za granicę, należy uwzględnić ryzyko kontaktu z alergenami roślin niewystępujących w Polsce, a co za tym idzie takich, o uczuleniu na które do tej pory się nie wiedziało.

www.klarta.pl

Wybierz bezpieczne miejsce noclegowe

Domy alergików często są idealnie czyste, ponieważ regularne sprzątanie pozwala zredukować ilość alergenów, a tym samym ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Stan pokojów hotelowych i domków letniskowych również ma ogromny wpływ na samopoczucie osób uczulonych, dlatego tak ważne jest, aby miejsce noclegowe było naprawdę czyste. W przypadku alergii na roztocza lepiej unikać kwater z dużą ilością przedmiotów, będących potencjalnymi magazynami kurzu, a więc dywanów, zasłon i koców. Przed dokonaniem rezerwacji warto poszukać w sieci opinii o danym miejscu i wziąć pod uwagę szczególne te komentarze, w których znalazły się informacje o czystości pokojów. Niestety, obejrzenie zdjęć zamieszczonych przez właściciela obiektu może wprowadzić w błąd, gdyż na takich fotografiach niemal każdy budynek będzie prezentował się znakomicie.

W miarę możliwości zabierz wszystko, czego potrzebujesz

Niektórzy wychodzą z założenia, że rozsądne spakowanie się przed podróżą polega na ograniczeniu liczby i wielkości bagaży do minimum. Nie jest to dobra rada dla alergików, zwłaszcza jeżeli w podróż wybierają się samochodem, do którego można zmieścić wiele przydatnych rzeczy. Osoby uczulone na pyłki w walizce lub plecaku powinny umieścić duży zapas odzieży. W trakcie spacerów alergeny roślinne przyczepiają się do ubrania, dlatego po powrocie do hotelu czy domku letniskowego warto się przebrać, a rzeczy zanieczyszczone pyłkami uprać. Oczywiście, podczas wakacji nikt nie ma ochoty na takie czynności, co przemawia za spakowaniem trochę większej ilości odzieży.

www.klarta.pl

Jeśli podróżujesz autem z większym bagażnikiem, to możesz rozważyć zabranie na wakacje oczyszczacza powietrza. Niestety, liczba miejsc noclegowych wyposażonych w takie urządzenia jest znikoma. Dla alergików, którzy chcą zapewnić sobie komfort podczas wakacji, najlepszą propozycją są oczyszczacze niezbyt duże, a przy tym wydajne, takie jak Klarta Forste 2 ze sklepu https://klarta.pl. Przy silnej alergii na roztocza można pomyśleć o umieszczeniu w bagażniku pościeli antyalergicznej.

Śledź prognozy dla alergików

Ostatnia porada dotyczy już nie przygotowań do wyjazdu, ale czasu, który spędzasz na wakacjach. W trakcie wczasów często sprawdzamy prognozy pogody, w celu zaplanowania rozrywek na kolejne dni. Przy okazji warto zerknąć na prognozy dla alergików, z których można dowiedzieć się, jak wysokie stężenie osiągają pyłki kwitnących właśnie roślin oraz w jakich godzinach ich poziom będzie najwyższy. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć kontaktu z alergenami i wynikających z tego dolegliwości, które potrafią zepsuć cały wakacyjny dzień.