Czy warto zatrudnić nianię dla dziecka?

Wielu rodziców rozważa zatrudnienie profesjonalnej opiekunki dla dziecka. Dotyczy to zarówno tych osób, które nie chcą posyłać dziecka do przedszkola, jak i tych, które szukają osoby wspomagającej proces wychowawczy malucha. Wszak niania dla dziecka nie musi pełnić jedynie roli opiekuńczej. Może być także nauczycielką, która zadba o prawidłowy rozwój dziecka i jego talentów.

Zalety zatrudnienia profesjonalnej niani

Decydując się na zatrudnienie niani zyskujemy pewność, że nasza pociecha będzie cały czas pod indywidualną opieką. Niania dla dziecka będzie też wychowywać je zgodnie z naszymi zaleceniami. Będzie realizować nasze oczekiwania oraz przekazywać dziecku nasz system wartości. A to coś, co niekoniecznie jest w stanie zagwarantować żłobek czy przedszkole.

Zatrudniona niania może poświęcić całą swoją uwagę naszemu maluchowi, co w placówkach opiekuńczych jest wykluczone z uwagi na dużą liczbę dzieci w stosunku do opiekunek. Niania może też przygotować dziecku posiłek, zadbać o jego higienę i zdrowie, a także o właściwy rozwój poznawczy, w tym rozwój mowy. Dodatkowo może uczyć malucha nowych umiejętności w formie zabawy – na przykład języka obcego.

Co zyskujemy zatrudniając nianię?

Zatrudnienie niani daje pewność, że nasze dziecko trafia w ręce osoby, potrafiącej zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Niania z doświadczeniem będzie w stanie przewidzieć zagrożenia i ochronić przed nimi nasze dziecko. Opiekunka to także osoba odpowiedzialna i opanowana. Zazwyczaj posiada wykształcenie pedagogiczne, dzięki czemu wspomaga prawidłowy rozwój dziecka.

Większość opiekunek rozpozna też pierwsze symptomy choroby u naszego malucha. Wykwalifikowane nianie znają też liczne zabawy, bajki i piosenki, którymi zainteresują nasze dziecko. Zatrudnienie niani daje nam pewność, że naszym dzieckiem zajmie się profesjonalistka z wiedzą i odpowiednimi umiejętnościami.

Niania do zadań specjalnych

Wśród rodziców znajdą się i tacy, którzy od niani wymagają nieco więcej. Niektórych interesuje na przykład niania dwujęzyczna, która będzie komunikować się z dzieckiem w języku obcym. Inni jeszcze szukają takiej niani, która nauczy grać dziecko na pianinie. A jeszcze inni takiej, która nauczy malucha sztuki malowania.

Rozwijanie wrażliwości na sztukę czy uczenie języka obcego od najmłodszych lat, przyniesie dziecku wiele korzyści. Jeśli nasz maluch regularnie osłuchuje się z językiem obcym i zaczyna w nim mówić, to stanie się on dla niego naturalnym sposobem komunikacji, podobnie jak język ojczysty. Dlatego nianie dwujęzyczne to prawdziwy skarb, które oprócz roli opiekuńczo-wychowawczej, pełnią też funkcję nauczyciela.

Jak wybrać odpowiednią nianię?

Wybór odpowiedniej niani niestety nie jest łatwy. Odpowiednia niania dla dziecka to taka niania, która spełnia oczekiwania rodziców. Przed jej zatrudnieniem warto więc dowiedzieć się, jaki posiada system wartości,  o powody podjęcia pracy opiekunki. Dowiedzmy się także, czy posiada pozytywne opinie od poprzednich pracodawców i jak długo pracuje w zawodzie.

Warto też dowiedzieć się czy posiada nałogi i jakie metody wychowawcze stosuje. Sprawdźmy także, jakie ma zainteresowania i czy byłaby w stanie nauczyć nasze dziecko czegoś ciekawego, jak choćby wspomnianego wcześniej języka obcego. Istotna jest także jej dyspozycyjność oraz oczywiście wykształcenie pedagogiczne. Dopiero po zebraniu tej wiedzy, wybierzmy najlepszą nianię.

Kiedy warto zatrudnić nianię?

Niania dla dziecka jest dobrym pomysłem zawsze wtedy, gdy nie chcemy lub nie możemy posyłać dziecka do żłobka lub przedszkola. To także dobre rozwiązanie, gdy mamy w domu wiele dzieci i potrzebujemy wsparcia w zajmowaniu się nimi. Po pomoc niani sięgnijmy także wtedy, gdy potrzebujemy czasu dla siebie – w ciągu dnia czy wieczorami. Jej praca może dać nam chwilę wytchnienia, a także spokój ducha związany ze świadomością, że pozostawiliśmy nasze dziecko w dobrych rękach.

Partnerem artykułu jest Saynanny.pl – portal dla niań i rodziców ceniących języki obce w rozwoju dziecka.