Gdy edukacyjne dla 5 latków

Dzieci są z natury ciekawe świata, chcą poznawać, bawić się, doświadczać i odczuwać. Aby były szczęśliwe, należy dać im możliwość beztroskiej nauki połączonej z zabawą. Dzięki dobrym doświadczeniom związanym z nauką we wczesnym dzieciństwie, dzieci będą łatwiej odnosić sukcesy w dorosłym życiu.

Gry edukacyjne i planszowe jako forma nauki dla dzieci

Gry planszowe kojarzą nam się głównie z zabawą, czasem wolnym spędzonym z rodziną i bliskimi.
Gry edukacyjne są bardzo dobrą alternatywą bardzo powszechnych w dzisiejszym świecie gier komputerowych,
gdyż dzięki nim dzieci mogą przyswajać wiedzę poprzez zabawę w bezpieczny dla ich wieku sposób.
Na rynku istnieją ogromne ilości tematycznych gier edukacyjnych, w różnych formach, dostosowane do wieku odbiorców,
które zainteresują każde ciekawe świata dziecko.
Gry planszowe mogą wspierać u dzieci rozwój poznawczy, motoryczny, rozwijać kreatywność, ale również rozwijać ich inteligencję emocjonalną czy współpracę.
Dla 5 latków zabawy edukacyjne mogą pomóc im adaptację do późniejszej pracy w szkole z nauczycielem, ale również zachęcają do samodzielnej aktywności.

Przykłady rodzajów gier edukacyjnych:
– gry ćwiczące pamięć, które dodatkowo wyrabiają u dzieci umiejętność dopasowywania, zauważania różnic między obrazkami czy pamięci przestrzennej
– puzzle wyrazowe mogą być świetnie wykorzystywane do nauki czytania
– łamigłówki rozwijające umiejętności umysłowe u dzieci
– gry na spostrzegawczość
– różnego rodzaju quizy czy zagadki
– gry matematyczne
– pomoce typu liczmany, karty z literami, cyframi czy symbolami matematycznymi, które mogą być wykorzystywane przez rodziców czy nauczycieli podczas rozwiązywania różnych zadań
– fiszki językowe czy inne gry polegające na doskonaleniu języka obcego czy ojczystego
– gry zręcznościowe wspierające koordynację ręka – oko i precyzję u dzieci

Tego typu gry dla 5 latków (i nie tylko) możemy znaleźć na przykład w księgarni edukacyjnej.

Gry edukacyjne jako alternatywa dla gier elektronicznych

Dla dzieci wszelkiego rodzaju gry wydają się bardziej atrakcyjne niż tradycyjne książki. Dlatego warto pokazać dzieciom, że można się dobrze bawić również bez komputera, właśnie poprzez gry edukacyjne.
Gry edukacyjne poruszają się w obrębie różnych tematów, więc wykorzystanie ich może spowodować, że dzieci zaczną interesować się tematami, które wcześniej zupełnie ich nie ciekawiły.
Dodatkowo, gry planszowe umożliwiają dzieciom naukę wraz z rodzicami, z którymi mogą współpracować bądź rywalizować. Dla maluchów kontakt z opiekunami jest bardzo ważny, a wspólna nauka na pewno da im mnóstwo przyjemności.
Najmłodsi powinni również unikać długich godzin spędzonych przed ekranami telewizorów bądź tabletów, a gry edukacyjne mogą być dla tego typu sprzętu skuteczną alternatywą.
Istnieją również gry planszowe w formach podróżnych, które możemy zabrać na wyjazdy z dziećmi, nawet tam, gdzie nie ma prądu.
Gry edukacyjne są polecane także dla nauczycieli, chcących urozmaicić swoje lekcje odchodząc od standardowych metod nauczania.
W klasie szkolnej bądź grupie przedszkolnej dzieci mogą uczyć się współpracy w zespole, jednocześnie pogłębiając swoją wiedzę i świetnie się bawiąc.

Gry edukacyjne możemy kupić już od kilku złotych za sztukę, a gwarantują one dzieciom godziny dobrej nauki poprzez zabawę.