Jak wybrać nianię dla przedszkolaka?

Musisz zatrudnić nianię, jednak nie wiesz, co wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej kandydatki na opiekunkę dla przedszkolaka? Podpowiadamy, jak podjąć dobrą decyzję.

Wybór odpowiedniej niani to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. Opiekunka dla przedszkolaka powinna być osobą odpowiedzialną, ale także mieć taki charakter, by dziecko czuło się swobodnie w jej towarzystwie.

Portal z nianiami

Warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniej niani. W dobie Internetu nie jest to szczególnie trudne, bo można skorzystać z różnych portali, na których znajdziemy profile niani z różnych miast np. www.niania.pl. Umieszczone są tam profile kandydatek z całej Polski. Prócz zdjęcia i krótkiego opisu możemy przeczytać także rekomendacje oraz informacje o doświadczeniu kandydatek. Dzięki temu z łatwością wybierzemy kilka, które najbardziej nam odpowiadają. Dobrym pomysłem jest zaproszenie niań na rozmowę – takie poznanie się ułatwi właściwy wybór.

Rozmowa z wybranymi kandydatkami

Kolejnym ważnym etapem jest rozmowa z kandydatkami. Nie warto tego pomijać, bo na żywo sprawdzić, czy dana niania nadaje na tych samych falach, co Ty i co najważniejsze – jak się czuje dziecko w jej towarzystwie. Jeśli masz problem z decyzją możesz dodatkowo zaprosić nianię na dzień próbny i sprawdzić, jak opiekuje się Twoim dzieckiem. Przedszkolak bez problemu opowie Ci, co robił wspólnie z nianią oraz jak się ona zachowywała. Dzięki temu podejmiesz w pełni świadomą decyzję i ograniczysz prawdopodobieństwo zatrudnienia niewłaściwej osoby.

Niania dla przedszkolaka

Jaka powinna być niania dla przedszkolaka? Z pewnością powinna to być osoba kreatywna i dobrze zorganizowana. Z przedszkolakiem można już ćwiczyć literki, jak i rozwijać w nim naturalną ciekawość świata. Nie decyduj się tym samym na nianię, którą jedyną proponowaną rozrywką dla dziecka jest wspólne oglądanie bajek. Zastanów się także, czy nie warto byłoby zatrudnić nianię, która ma dobrą znajomość np. języka angielskiego. W ten sposób mogłaby dziecko uczyć podstawowych zwrotów, czy wykorzystywać naukę języka do zabawy. Im kreatywniejsza i bardziej pomysłowa niania, tym lepiej, wtedy możesz mieć pewność, że Twoja pociecha świetnie spędza wolny czas, a jednocześnie uczy się wielu nowych rzeczy.

Jak ustalić warunki pracy z nianią?

Pamiętaj, że nawet najlepsza niania może nie spełniać Twoich wymagań, jeśli nie będzie ich znała. Mów dokładnie czego oczekujesz, rozmawiaj i dbaj o Waszą komunikację. Dobre relacje między Wami sprawią, że niania stanie się ważną osobą w rodzinie – dla Was i Waszego dziecka. Jeśli na coś nie pozwalasz i widzisz, że niania ignoruje postawione przez Ciebie granice – od razu reaguj, zamiast pozwalać na eskalację problemu.

Podsuwaj rozwiązania

Ty także masz ogromny wpływ na to, jak niania spędza czas z Twoim dzieckiem. Proponuj rozrywki i ciekawe rozwiązania. Pytaj się dziecka, gdzie by poszło, albo jak chętnie spędziłoby czas. W końcu, kto zna Twoje dziecko lepiej niż Ty sama? Niania w Warszawie może zabrać Twoje dziecko do wielu ciekawych miejsc, chociażby do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędzi ciekawie czas, a przy okazji nauczy się wielu nowych rzeczy.

Dzięki tym wskazówkom bez problemu wybierzesz idealną nianię dla swojego przedszkolaka i będziesz miała pewność, że razem dobrze spędzają czas.