Wybieramy zabawki dla kota

Powszechna opinia mówi, że koty to indywidualiści i samotnicy, dlatego nie potrzebują naszego towarzystwa tak bardzo, jak psy. Często przez takie twierdzenia właściciele tych czworonogów zdają się zapominać, jak ważna dla ich prawidłowego rozwoju psychofizycznego jest wspólna zabawa. Kot pozostawiony sam sobie i pozbawiony zabawek po pewnym czasie zaczyna się nudzić. Co dzieje się z takim zwierzakiem? Może stać się agresywny, apatyczny, zacząć się objadać albo załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą.

W wielu kocich domach brakuje zabawek dla pupili. To duży błąd. Znudzone zwierzę nie tylko nie rozwija się prawidłowo, ale może niszczyć domowe sprzęty i meble. Zamiast psioczyć na swojego zwierzaka, dostarczmy mu odpowiedniej rozrywki. Na początek wystarczą 2 – 3 zabawki i 20 minut naszej uwagi w ciągu dnia.

Zabawki a temperament zwierzaka

Przyjęło się, że najlepsza zabawka dla kota to myszka i piłeczka. Chętnie kupowane są również piórka. Tymczasem możliwości jest znacznie więcej. Jak wiele różnorodnych zabawek dla kocich pupili dostarczają producenci? Sprawdź, odwiedzając SklepZoologic.pl. Znajdziesz tam między innymi tunele, myszki, piórka, pluszaki, zabawki szeleszczące, laserowe i wiele innych.

Jak spośród tak szerokiego asortymentu wybrać właściwą zabawkę dla swojego zwierzaka? Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób kociak poluje. Upodobania kota zdradza to, czy lubi się skracać, czy też polując, urządza gonitwę za swoją ofiarą. A może lubi podążać za zapachem? Kocia zabawka powinna odpowiadać jego upodobaniom i dostarczać odpowiedniej dla niego rozrywki.

Różnorodność zabawek dla kocich pupili

Poszukując zabawki idealnej, zawsze zwracajmy uwagę na temperament zwierzaka. Warto pamiętać, że nie każdy kociak lubi biegać za zabawką. Część z nich zdecydowanie bardziej lubi obserwować otoczenie z ukrycia. Wybiera więc różnego rodzaju zakamarki. To dla ich najlepiej sprawdzą się dostarczające kryjówek pudełka i tunele.

Doskonałą zabawką dla większości kotów są też drapaki. Na nim nasz pupil będzie mógł ostrzyć swoje pazurki do woli. Co istotne, z pewnością oszczędzi wtedy uszkodzeń domowym sprzętom.

Na zapach kocimiętki bardzo dobrze reaguje większość kociaków. Niektóre z nich pobudza też do zabawy zapach waleriany. Zabawki z zapachem można ukryć przed pupilem w zakamarku i pozwolić przez chwilę jej szukać. To również doskonała kocia zabawa. To, czy kocimiętka i waleriana podziała na kota pobudzająco, czy też nie, zależy w dużej mierze od predyspozycji genetycznych.

Dla zwierzaków, które lubią polować z ukrycia, dobrze sprawdzą się zabawki na tyle małe, by można było złapać je w pyszczek i ukryć się ze zdobyczą. Tutaj sprawdzą się między innymi piłeczki, myszki i inne niewielkie pluszaki. Natomiast dla kotów, które lubią biegać za ofiarą, najlepsze mogą okazać się wędki z piłeczkami, piórkami i małymi pluszakami albo zabawki laserowe. Przy tych ostatnich należy jednak uważać, by nie uszkodzić wzroku pupila.

Dlaczego warto kupować zabawki?

Czy kot nie może bawić się sam? Oczywiście, że może. Jednak nie przez cały czas. Jak wiele zwierząt domowych, tak i on potrzebuje kontaktu z właścicielem. Najlepszą ku temu sposobnością są właśnie wspólne zabawy. Poświęćmy przynajmniej kilkanaście minut dziennie. To już będzie dla niego dużo.

Zabawy dla kota są bardzo istotne z punktu jego rozwoju. Pozwalają rozwiązać wiele behawioralnych problemów i zredukować jego stres. Zaopatrzony w zabawki kot nie nudzi się i rozładowuje drzemiące w nim napięcia. Jest dużo spokojniejszy, szczęśliwszy i stwarza zdecydowanie mniej problemów.