Jak szybko wystawić fakturę? Sprawdź poradnik

Jak szybko wystawić fakturę? Sprawdź poradnik

Jak wystawić fakturę? Wystawienie tego dokumentu wydaje się prostym zadaniem. Faktura musi zawierać jednak kilka obowiązkowych elementów. Przedsiębiorca powinien również przestrzegać terminów określonych przez przepisy prawa. Na szczęście istnieją rozwiązania, które znacząco upraszczają proces wystawiania faktur.

Jak uprościć proces wystawiania faktur?

W sporządzaniu niezbędnych dokumentów może pomóc darmowy program do faktur online. Zalogowanie się do programu daje dostęp do systemu elektronicznego, który pilnuje poprawności wszystkich niezbędnych do wpisania danych.

Jak taki program wygląda w praktyce? Można to sprawdzić na stronie https://afaktury.pl/darmowy-program-do-faktur-online,0,2,-1,170/. Zaletą portalu jest możliwość wystawiania faktur za darmo. Taką opcję docenią z pewnością początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze rozbudowanej grupy stałych klientów.

Sprawdź datę faktury

Faktura VAT powinna zawierać kilka niezbędnych dat. Najważniejsze z nich to data wykonania transakcji oraz data wystawienia dokumentu. Data transakcji powinna określać dzień, w którym kontrahentowi został wydany towar lub została wykonana dla niego usługa.

Data wystawienia faktury może różnić się od daty transakcji. Przedsiębiorca ma na wystawienie dokumentu trochę czasu. Powinien jednak zdążyć przed piętnastym dniem kolejnego miesiąca. O prawidłowych terminach przypomni program do faktur.

Sprawdź kwotę faktury

Każda faktura VAT zawiera całkowitą kwotę do zapłaty. Kwota taka podzielona jest jednak na kilka części składowych. Na fakturze wyszczególniona jest kwota netto przed opodatkowaniem. Wskazana jest również stawka oraz kwota podatku VAT. Całkowita kwota z wliczonym podatkiem nazywana jest kwotą brutto.

Sporządzanie faktury posiadającej wiele pozycji może spowodować, że w dokumencie znajdą się nieprawidłowe dane. Kontrahent ma możliwość zwrotu części towaru. W takim przypadku musi zostać mu zwrócona odpowiednia kwota. Pierwotny dokument powinien zostać poprawiony za pomocą faktury korygującej. Programy do faktur mają również możliwość wystawiania takich dokumentów.