Nitonakrętki – co warto o nich wiedzieć?

Każdej osobie, która ma zamiar niedługo wybrać z szerokiej oferty nitonakrętki, na pewno bardzo mocno zależy na tym, aby zdecydować się na odpowiednie akcesoria z tej grupy. Jakie mamy rodzaje takich elementów? Gdzie mogą być zastosowane nitonakrętki?

Jakie wyróżniamy rodzaje nitonakrętek?

Co to są w ogóle nitonakrętki? To rodzaj tulejki. Składają się one z trzech części. Jakich? Warto tutaj wspomnieć, że nitonakrętki mają między innymi gwintowaną wewnętrznie część, co umożliwia bezproblemowe łączenie cienkościennych elementów (zwłaszcza takich, gdzie nie ma możliwości zrealizowania nagwintowania otworu). Dodatkowo akcesoria tego typu posiadają część niegwintowaną cienkościenną oraz kołnierz. W jaki sposób można podzielić nitonakrętki? Na przykład pod kątem zastosowanego materiału. Bardzo popularne są między innymi elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Przez wiele osób takie nitonakrętki uważane są za najbardziej wytrzymałe oraz odporne. Na rynku można znaleźć również akcesoria zrealizowane przy użyciu aluminium oraz kwasoodporne.

Nitonakrętki dzieli się pod względem wyglądu kołnierza. Jakie elementy tego typu można kupić? Do wyboru są na przykład nitonakrętki z kołnierzem wpuszczanym, grubym, cienkim, stożkowym, cylindrycznym lub uniwersalnym. Inny podział dokonuje się uwzględniając rozmiar. Jest on określany za pomocą skali oznaczonej literą M. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić nitonakrętki także ze względu na rodzaj zakończenia. Pod tym względem wyodrębnia się nitonakrętki zamknięte, które są zamiennie określane również jako szczelne. Do wyboru są też nitonakrętki otwarte, czyli przelotowe.

W jakich branżach są stosowane?

Kiedy ludzie decydują się stosować nitonakrętki? Najlepiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Często wybierane są między innymi nitonakrętki przelotowe cylindryczne z kołnierzem walcowym. Elementy tego typu są wykonywane ze stali nierdzewnej A2 oraz aluminium. Rozmiar – dla każdego z wyżej wymienionych komponentów – wynosi M4 – M8. Fachowcy doceniają, że nitonakrętki przelotowe cylindryczne z kołnierzem walcowym gwarantują szybką pracę. Nie brakuje tutaj solidności, wytrwałości, a także odporności na rozmaite czynniki zewnętrzne. Akcesoria tego typu mogą być bez żadnego problemu stosowane w branży budowlanej oraz szeroko rozumianym przemyśle. Dużo osób używa nitonakrętek też w przypadku rozmaitych prac remontowych. To chyba najlepiej pokazuje, że te akcesoria są naprawdę wszechstronne.