Jak czyścić skrzyniopalety?

schoellerallibert.com - scho skrzyniopaleta (5) .jpg

Nie sposób nie doceniać wpływu, jaki zwykła, choć praktyczna skrzyniopaleta ma w branży logistycznej. Można w niej przewozić praktycznie wszystko, od stalowych części konstrukcyjnych po leki. Niemniej tak wszechstronne zastosowanie skrzyń plastikowych każe się zastanowić nad efektywnym sposobem ich czyszczenia. Jak to zrobić?

Plastik – materiał uniwersalny

Skrzyniopalety plastikowe są wszechstronne głównie ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Tworzywo sztuczne nie reaguje praktycznie z niczym, jest odporne na działanie czynników zewnętrznych i zachowuje swą integralność nawet w przypadku znacznego obciążenia skrzyniopalet. Jednocześnie trzeba pamiętać, że czyszczenie plastiku jest dość łatwe. Gładka powierzchnia sprawia, że osadzające się na niej zanieczyszczenia nie przywierają do niej. Czy to oznacza, że mycie skrzyniopalet jest banalnie proste? Otóż nie.

Jak myć skrzyniopaletę?

Od razu zaznaczamy, że popularne w logistyce skrzynie plastikowe są zaprojektowane tak, aby ich powierzchnia była łatwa w czyszczeniu. W czym zatem tkwi problem? O ile wewnętrzna powierzchnia skrzyniopalet jest pozbawiona wgłębień, rantów i innych nierówności, to często przewozi się w niej materiały, których resztki pozostają na dłużej. Przykładem są różnego rodzaju substancje ciekłe, które mają niejednokrotnie bardzo intensywny aromat. Usunięcie go, by następnie przewieźć w środku płyn o zupełnie innych właściwościach, jest dużym wyzwaniem. I to również w kontekście zapachu, jaki pozostawiany jest we wnętrzu takiej skrzyniopalety.

Czym myć skrzyniopaletę?

Jak zatem myć skrzyniopalety plastikowe? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się para wodna. Większość z nich jest wyprodukowana z polietylenu, który zachowuje integralność nawet w przypadku bardzo dużych temperatur. W takiej sytuacji mycie tradycyjnymi preparatami mogłoby być poważnym wyzwaniem i nie przyniosłoby tak dobrych rezultatów. Należy też pamiętać, że para wodna wykazuje zdolność do usuwania nawet przywierających zanieczyszczeń. A to oznacza, że za jej pomocą można również wyeliminować osady, jakie pozostają na ściankach skrzyniopalet po wielodniowym składowaniu wybranych produktów. Dlaczego para wodna jest aż tak skuteczna? Ponieważ jej temperatura znacząco przekracza 100 stopni Celsjusza i dzięki temu skuteczniej eliminuje różnego rodzaju nieprzyjemne zapachy i cząstki brudu.

Reasumując, skrzynie plastikowe warto myć za pomocą pary wodnej i jeśli to konieczne – odrobiny substancji pieniącej i czyszczącej. Dzięki temu uzyskamy najlepsze rezultaty.