Poradnik dla ciężarnych – co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

Karmienie piersią to ostatnio coraz głośniejszy temat, wywołujący w społeczeństwie wiele kontrowersji. Taka metoda karmienia jest w największym stopniu naturalna i dostarcza zarówno matce, jak i dziecku, najwięcej korzyści. Co zatem warto wiedzieć na temat karmienia piersią?

Zalety karmienia piersią

Pierwsze miesiące życia dziecka są okresem bardzo intensywnego wzrostu. Z tego względu to właśnie ten etap życia maluszka generuje największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Wiele mam zastanawia się, czy cesarskie cięcie ma wpływ na rozwój dziecka? W pewnym stopniu tak, dzieci te są bardziej wrażliwe i trudniej im dostosować się do warunków poza brzuchem matki. Co więcej, mogą mieć słabszą odporność, dlatego tak ważne jest karmienie piersią, które dodatkowo prowadzi do nawiązania niepowtarzalnej, emocjonalnej więzi z maluchem, dzięki czemu ma ono również poczucie bezpieczeństwa. Ponadto ssanie piersi może zmniejszać ryzyko powstawania wad zgryzu i rozwijania się alergii pokarmowych, a organizm kobiety lepiej się regeneruje po porodzie. 

Skład mleka

Matczyne mleko zapewnia dziecku wszystko to, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jego najważniejsze składniki to: woda, białko, enzymy, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i mikroelementy, witaminy oraz elementy aktywne. Pokarm ten powinien być jedynym przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Niepowtarzalna budowa konkretnych składników sprawia, że pokarm matki jest dopasowany do rozwijającego się układu trawiennego niemowląt i łatwo przez niego przyswajalny.

Jak karmić?

Wiele kobiet zastanawia się, jak często po przyjściu dziecka na świat trzeba będzie je karmić. W dzisiejszych czasach zacierają się schematy wyznaczonych godzin karmienia. Gdy dziecko będzie głodne, z pewnością samo się upomni i nie trzeba go w tym celu budzić. Wyjątkiem jest sytuacja, w której minęło około 4 godzin od poprzedniego karmienia, a noworodek nadal śpi. Najkorzystniejsza przerwa między posiłkami nie powinna być dłuższa niż 3-4 godziny. Więcej informacji na temat karmienia piersią znajduje się na stronie ffbaby.pl.