Czy dom z prefabrykatów musi być prosty?

Czy dom z prefabrykatów musi być prosty?

Domy z prefabrykatów cieszą się sporym zainteresowaniem. Stawianie ich jest stosunkowo tanie, proste i zajmuje mało czasu. Przyjęło się jednak uważać, że domy stawiane w tej technologii muszą mieć proste projekty. Czy tak jest naprawdę? Czy z gotowych elementów mogą powstawać wyłącznie kwadratowe budynki?

Często powielany mit

Oczywiście to nie jest prawda. Technologia stawiania domów jest tak zaawansowana, że pozwala na stawianie wielu różnych typów budynków. Nie ma jednej przyjętej formy, jak powinny one wyglądać. Nie ma też sposobu na to, by na pierwszy rzut oka odróżnić postawiony już dom z prefabrykatów od takiego budowanego metodami tradycyjnymi. Jeśli chcesz przekonać się na własne oczy, że projekty mogą być bardzo zróżnicowane, to wejdź na https://www.multicomfort.pl/ i obejrzyj je oraz przykładowe realizacje. Szybko zauważysz, że kształt domów, dachów, czy nawet wielkość i ilość okien różnią się od siebie. W projekty części domów inwestor może nawet ingerować, choć jeśli mają one być energooszczędne lub pasywne, to nie zaleca się wprowadzania zmian.

Prosty projekt to tańsze wykonanie

Musisz pamiętać, że cena domu z prefabrykatów jest związana z tym, jak skomplikowany jest projekt. Nie powinno to być żadne zaskoczenie, bo tak jest w każdej technologii. Duża ilość okien, ich różne kształty czy nietypowe drzwi sprawiają, że wykonawcy muszą podchodzić do projektu w sposób bardzo indywidualny.To z kolei może oznaczać więcej pracy oraz konieczność dopasowania niezbędnych elementów. To oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami budowy oraz późniejszego utrzymania domu. Pamiętajmy, że duże oszklone powierzchnie pięknie się prezentują, ale zawsze są miejscem o niedostatecznej izolacji termicznej. Osoby, które chcą ograniczyć te koszty, zwykle wybierają mniej skomplikowane projekty i stąd właśnie wzięło się mylne przekonanie na temat tego, że nie ma innej możliwości. W rzeczywistości jednak jest to zawsze w gestii inwestora oraz budżetu, jaki jest gotowy przeznaczyć na budowę.