Chłoniaki – jak powstają i jakie są ich objawy?

Niebolesny obrzęk szyi czy pach może być pierwszym objawem chłoniaka. Dowiedz się, jakie są objawy chłoniaka i czym charakteryzuje się ten nowotwór.

Chłoniaki to grupa nowotworów, które rozwijają się w układzie limfatycznym odpowiedzialnym za system odpornościowy i zwalczanie infekcji. Choroba powstaje wskutek niewłaściwego wzrostu komórek – zazwyczaj limfocytów B lub T.

Jak często występuje ten nowotwór? Chłoniaki diagnozuje się w Polsce u ok. 8 tys. osób rocznie. Najczęściej choroba dotyka osób w wieku od 20 do 30 lat i po 50. roku życia. To najczęściej występujący nowotwór układu hematopoetycznego, trzeci co do częstości występowania nowotwór u dzieci i szósty u osób dorosłych.

Jak powstają chłoniaki?

Limfa, która przepływa przez węzły chłonne zbiera szkodliwe i zbędne substancje takie jak wirusy, bakterie, obumarłe komórki i komórki nowotworowe. Następnie, w węzłach chłonnych substancje te są filtrowane.

Limfa zawiera limfocyty, czyli białe krwinki, które wspomagają organizm w walce z zakażeniem i chorobami. Limfocyty B powstają w szpiku kostnym, zaś limfocyty T w grasicy położonej za mostkiem. Chłoniak powstaje wówczas gdy dochodzi do niekontrolowanego namnażania się limfocytów B i T.

Chłoniak objawy

Pierwszym objawem chłoniaka bywa zazwyczaj spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych niebolesny obrzęk pach, szyi i pachwin. Nieraz powiększają się także węzły umiejscowione w grasicy i węzłach śródpiersia.

Innym symptomem może być osłabienie, gorączka, utrata wagi ciała i podwyższona temperatura ciała. Chorzy skarżą się także na nocną potliwość, świąd skóry, utrzymujący się kaszel oraz duszności. Zdarza się, że choroba rozprzestrzenia się do innych części np. szpiku kostnego, śledziony, wątroby, skóry, jąder i mózgu, co może dawać określone objawy.

Jakie są rodzaje chłoniaków?

Chłoniaki dzielą się na ziarnicze – np. chłoniak Hodgkina, i nieziarnicze. Chłoniak Hodgkina charakteryzuje się obecnością dużych komórek nowotworowych o nazwie Reed-Sternberg, które wywołują naciek innych limfocytów, monocytów, makrofagów i histiocytów.

Chłoniaki nieziarnicze charakteryzują się klonalnym rozrostem komórek limfoidalnych odpowiadających różnym stopniom zróżnicowania prawidłowych limfocytów B lub T. To grupa zróżnicowana pod względem patogenezy, obrazu morfologicznego i klinicznego. Więcej informacji na temat objawów, diagnozowania i leczenia chłoniaków znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.