Czym różni się flebolog od chirurga naczyniowego?

Czym różni się flebolog od chirurga naczyniowego?

Flebologia to jedna z dziedzin lekarskich, która związana jest z diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu żylnego. Warto podkreślić, że specjalność ta w Polsce rozwija się bardzo powoli, lecz sukcesywnie. Postęp ten ma związek z szerszą wiedzą medyczną lekarzy dotyczącą funkcjonowania i nieprawidłowości działania naczyń krwionośnych.

Kim jest fleobolog – czy taka specjalność istnieje w Polsce?

Flebolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem naczyń żylnych. Musi mieć ukończone 5-letnie studia medyczne oraz 5-letnią specjalizację z angiologii, która obejmuje leczenie chorób żył.

Warto wspomnieć, że w Polsce specjalizacja ta nie jest jeszcze mocno rozwinięta. Najczęściej leczeniem naczyń krwionośnych zajmują się chirurdzy ogólni, naczyniowi, radiolodzy, dermatolodzy, a nawet interniści. Należy jednak dodać, że Polskie Towarzystwo Flebologiczne istnieje już od 1991 roku i koordynuje działania terapeutyczne oraz naukowe środowiska flebologów w Polsce.

Czym różni się flebolog od chirurga naczyniowego?

Na wstępie należy wspomnieć o tym, że flebologia jest dziedziną medyczną odmienną od chirurgii naczyniowej. W pierwszym przypadku diagnozowane i leczone są choroby układu krążenia przy pomocy nieinwazyjnych metod. Natomiast jeżeli chodzi o drugą z dziedzin, to opiera się ona głównie na inwazyjnych zabiegach chirurgicznych.

Do flebologa należy udać się w momencie, gdy zauważymy u siebie niepokojące zmiany, takie jak ucisk lub ból w nogach, opuchnięcie kostek, kolan oraz łydek i wiele więcej. Po rozpoznaniu przypadku flebolog zadecyduje o tym, czy można przeprowadzić leczenie nieinwazyjne, czy będzie konieczne wystawienie skierowania do chirurga naczyniowego, który będzie opierał się na bardziej inwazyjnych metodach usuwania żylaków oraz pajączków.

Leczenie żył Wrocław – ile kosztuje?

Usuwanie żylaków Wrocław oferowane jest zarówno przez flebologów, jak i chirurgów naczyniowych. Po odpowiednim rozpoznaniu przez lekarza należy zgłosić się do odpowiedniej poradni. Leczenie odbywa się zarówno przy pomocy inwazyjnych oraz nieinwazyjnych metod, takich jak na przykład leczenie parą wodną, czy światłem.

Każda klinika flebologii Wrocław zatrudnia doświadczonych specjalistów w zakresie flebologii oraz chirurgii naczyniowej. Wszystkie zabiegi wykonywane są w sposób dokładny i są efektywne. Jeżeli chodzi o ceny zabiegów, to rozpoczynają się one w okolicach 100 zł, a mogą zakończyć się nawet na tysiącu złotych w zależności od wybranej metody leczenia oraz liczby sesji z lekarzem.