Dieta w różnych sytuacjach życiowych

Dieta to nie tylko sposób na odchudzanie. W dzisiejszej rzeczywistości mamy do czynienia z różnymi rodzajami diet, które mają na celu oczyścić nasze ciało i umysł. Dieta może być także koniecznością spowodowaną chorobą. Czasem jest świadomym wyborem stylu życia.

Dieta, na którą najczęściej przechodzimy świadomie i z własnego wyboru, to dieta wegetariańska. W powszechnym rozumieniu oznacza ona po prostu niejedzenie mięsa. Bardziej wtajemniczeni twierdzą, że wegetarianizm to coś więcej. Tak czy owak, dieta wegetariańska jest jedną z tych diet, na które w założeniu przechodzi się raz na całe życie. Jest ona wynikiem świadomego wyboru, nie ma związku ze stanem zdrowia.

Dieta bezglutenowa do niedawna była wyrokiem związanym z chorobą zwaną celiakią. Produkty bezglutenowe były trudno dostępne i drogie. Dziś, kiedy o samej celiakii oraz o wpływie glutenu na organizm wiemy nieco więcej, dieta bezglutenowa stała się rodzajem mody. Skorzystały na tym osoby chore, o produkty bezglutenowe jest dużo łatwiej. Można je kupić praktycznie w każdym większym sklepie z żywnością.

Dieta bezlaktozowa związana jest z nietolerancją laktozy przez organizm. Nietolerancja ta może być wrodzona lub nabyta. Z wrodzoną mamy do czynienia od urodzenia, nabyta pojawia się najczęściej u osób starszych. Spożywanie laktozy przez osoby, które jej nie tolerują, prowadzi do szeregu dolegliwości, często mylnie diagnozowanych jako samodzielne choroby. Dieta bezlaktozowa nie ma sensu u osób zdrowych. Nietolerancji laktozy nie powinno się mylić z alergią na białko zawarte w mleku krowim.

Dieta w ciąży dotyczy tylko kobiet i tylko czasowo. Polega ona przede wszystkim na wyeliminowaniu alkoholu, mocnej kawy, produktów ciężkostrawnych, gazopędnych i żywności wysoko przetworzonej. Wskazane są duże ilości warzyw i owoców, chude mięso i ryby. Jeśli w ciąży pojawi się cukrzyca ciążowa, sprawa przedstawia się inaczej. Przyszła mama musi regularnie badać poziom cukru we krwi, ograniczyć spożywanie cukru i słodyczy oraz niektórych owoców. Odpowiedź na pytanie, co jeść w ciąży ściśle zależy od poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca może pojawić się nie tylko w ciąży. O ile kobiety ciężarne mogą liczyć na to, że po ciąży cukrzyca samoistnie ustąpi, tak osoby chore ze swoją chorobą będą się zmagać do końca życia. Tutaj zachowanie diety jest koniecznością. Cukrzyca jest jedną z chorób, przy których warto rozważyć wprowadzenie suplementów diety (Czytaj: Choroby, przy których należy stosować żywienie medyczne).