Inwestowanie w waluty – jak zacząć?

Choć strategie inwestowania pieniędzy wciąż ewoluują i są udoskonalane, choć pojawiają się nowe, coraz bardziej ryzykowne pomysły na inwestowanie, jeden z najstarszych z nich zdobywa coraz większą popularność. Polega na osiąganiu korzyści finansowych przez wykorzystanie zmian na rynku walutowym. Jak inwestować w waluty obce

Systematycznie zwiększa się liczba osób, które interesują się inwestowaniem w waluty obce oraz dynamiką rynku walutowego. Obecnie jest on jednym z najpopularniejszych sposobów na inwestowanie swoich pieniędzy. Na spekulacji często zarabiają osoby, które pracują za granicą. W jaki sposób? Po prostu nie od razu po przyjeździe zarobioną walutę wymieniają na złotego. Czekają na to, aż koniunktura na rynku walutowym obróci się na ich korzyść i za przywiezioną walutę będą mogli kupić więcej złotych.

Jakie inwestować w waluty?

Kupowanie walut w momencie, gdy ich kurs w kantorach jest najmniejszy, a sprzedawanie kiedy ich cena wzrośnie to najprostsza forma inwestowania w waluty obce. Jest ona uważana za potencjalnie mało ryzykowną strategię inwestycyjną, ponieważ choć dynamika kursów walut jest duża, to jednak zakres zmian jest niewielki. Czasem na dobrą passę trzeba czekać rok lub dłużej.

Czy da się na tym zarobić?

Trudno się oszukiwać. Tak jak w przypadku innych strategii, podczas inwestowania w waluty obce można potencjalnie zarobić tym więcej, im więcej środków zainwestujemy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku gorszej koniunktury również więcej ryzykujemy.

Gdzie tanio kupić walutę?

Jeśli kupujemy walutę po to, żeby na niej zarobić, warto zainteresować się wcześniej opłatami za wymianę walut, które przyjmują różną wartość w zależności od kilku czynników. Powszechnie opłaty te zwane są spreadami walutowymi. Po pierwsze spread jest zależny od popularności danej waluty. Im rzadziej kupowana waluta, tym opłata za jej wymianę jest większa. Po drugie, wysokość spreadu walutowego zależy również od rodzaju operatora u którego wymieniamy walutę. Według statystyk, najwyższe spready walutowe dla EUR, CHF, USD i GBP (wynoszące nawet 7,4%) są w bankach. Tymczasem najtaniej walutę kupimy w kantorach internetowych, gdzie spready zwykle są mniejsze niż 1%. Przeczytaj publikację https://kantoronline.pl/blog/co-to-jest-spread-walutowy/, aby dowiedzieć się jak szybko samemu policzyć spread walutowy na danej parze walutowej.

Podsumowując

Inwestowanie w waluty obce staje się coraz bardziej popularne również przez to, że już każdy, nie tylko duże firmy mają dostęp do bardzo wąskich spreadów walutowych w kantorach internetowych. Zainteresowanie inwestowaniem w obce waluty podsyca również kwestia przyjęcia przez Polskę waluty euro. Najczęściej swoich sił próbują osoby, które potrafią analizować doniesienia z rynku walutowego i na ich podstawie spekulują odnośnie kursy walut. Przeczytaj także: Inwestycja w obcą walutę – czy to się opłaca?