Karmienie dziecka butelką – zasady i najczęstsze błędy

Karmienie piersią jest najważniejszym elementem w standardzie karmienia niemowląt. Jeśli jednak nie możesz karmić piersią, należy skonsultować się z pediatrą i zacząć podawać maluszkowi mleko modyfikowane.

Jak karmić niemowlę butelką?

Pierwszymi oznakami, głodu maluszka są wiercenie i ssanie palca. Należy wtedy przygotować posiłek składający się z niskomineralizowanej wody i mleka modyfikowanego. Pokarm przygotowuje się przed samym podaniem. Nie można używać niewykorzystanego wcześniej pokarmu. Mieszanka nie powinna być za gorąca, mleko ma mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Podczas karmienia, główka dziecka powinna znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała. Należy przechylić butelkę w taki sposób, by smoczek był wypełniony pokarmem. Zapobiega to połykaniu przez dziecko, nadmiernej ilości powietrza i gromadzeniu się go w jelitach. Po każdym karmieniu, dziecku powinno się odbić. W tym celu należy trzymać maluszka na swoim ramieniu i delikatnie poklepywać go po pleckach. Podczas karmienia tułów i główka dziecka muszą tworzyć linię prostą. Taka pozycja jest bardzo wygodna dla dziecka, pozwala swobodnie oddychać, ssać i połykać.

Rodzaje smoczków do butelki

Smoczki silikonowe są wytrzymałe i twardsze, przez co wymagają od dziecka większego wysiłku podczas ssania. Dzięki temu, ćwiczy mięśnie buzi i języka. Smoczki kauczukowe są miękkie i wygodniejsze dla maluszka. Niestety szybciej matowieją i odkształcają się. Bardzo istotny jest również kształt smoczka. Na rynku dostępne są produkty z okrągłą główką, zastawką do regulacji wlotu powietrza i mleka oraz takie, przypominające kształt brodawki. Ostatni rodzaj smoczków zyskuje coraz większą popularność. Wysokiej jakości produkty dostępne są na: https://ancymon.com.pl/pl/c/Karmienie/43. Istnieją także smoczki specjalne wieloprzepływowe i z zaworem antykolkowym. Smoczki ortodontyczne zapobiegają wadom zgryzu i utrzymują język w odpowiedniej pozycji.

Błędy popełniane, podczas karmienia butelką

Jednym z błędów, podczas karmienia butelką jest poszerzanie wlotu smoczka. Skutkuje to gwałtowniejszym wylotem mleka i połykaniem przez maluszka sporej ilości powietrza. Karmienia trwa krótko, ale bąbelki powietrza nagromadzone w jelitach powodują bóle brzucha i kolki. Nie należy również usypiać dziecka przy butelce. Po każdym karmieniu, trzeba umyć zęby maluszka albo przetrzeć dziąsła gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie. Jeśli dziecko zaśnie, w buzi nagromadzi się mnóstwo bakterii, powodujących próchnicę. Nie każdy płacz maluszka oznacza chęć na jedzenie. Niektórzy rodzice przekarmiają dzieci, co negatywnie wpływa na ich rozwój. Nie wskazane jest również podawanie dziecku butelki podczas płaczu. Niemowlę może się wtedy łatwo zachłysnąć. Kolejnym błędem popełnianym przez rodziców jest zagęszczanie mleka modyfikowanego. Mieszankę należy przygotowywać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Kolejna łyżka proszku zwiększa ilość substancji odżywczych w mleku, co ma negatywny wpływ na odżywianie niemowlęcia.