Rany – czym są, jak je wygoić, czym sobie pomóc?

Drobny wypadek w kuchni, planowana operacja czy nieostrożne uprawianie sportu. Wszystko to może skończyć się dla nas urazem skóry, w wyniku którego powstanie rana. Zapewne każdy z nas ma jakąś podstawową wiedzę na temat tego, jak radzić sobie w takich przypadkach. W tym miejscu podsumujemy najważniejsze informacje dotyczące uszkodzeń skóry.

Kilka słów o powstawaniu ran

Czym jest rana? Z punktu widzenia anatomii człowieka to uraz, w wyniku którego dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Na skutek uszkodzenia płaszcza ochronnego jakim jest nasza skóra, bakterie i wirusy otrzymują otwartą drogę do tego, aby móc się dostać do wnętrza organizmu, co może doprowadzić do zakażenia. Czynniki, które prowadzą do powstania rany, możemy podzielić na: mechaniczne, termiczne, chemiczne oraz spowodowane promieniowaniem. Procedury pierwszej pomocy powinny być dostosowane do typu urazu, z jakim mamy do czynienia. Inaczej będziemy postępować z gwoździem wbitym w rękę, a inaczej w przypadku poparzenia trzeciego stopnia.   Trudno gojące się rany z pewnością będą wymagały od nas udania się po pomoc do lekarza.

Pierwsza pomoc

Istnieje kilka ogólnych zasad, którymi możemy się kierować w przypadku większości typów ran, z jakimi przyjdzie nam się spotkać. Mniejsze skaleczenia, które nie krwawią obficie, powinniśmy najpierw oczyścić. W tym celu dobrze jest użyć czystej wody lub roztworu soli fizjologicznej. Unikaj wody utlenionej i produktów na bazie alkoholu – mogą one uszkodzić tkanki i spowodować przesuszenie, co znacznie spowolni proces gojenia. W następnej kolejności należy założyć opatrunek, wykorzystując w tym celu odpowiedni plaster lub jałowy gazik. Nie powinno się owijać szczelnie rany – dostęp tlenu jest niezbędny do procesu regeneracji.

Ciekawym rozwiązaniem, które od jakiegoś czasu jest dostępne w aptekach, są żelowe opatrunki. Po oczyszczeniu miejsca wystarczy wycisnąć je z tubki i posmarować ranę. Stworzy się wówczas warstwa ochronna, która będzie ochraniała uszkodzoną skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jednocześnie umożliwiając przeprowadzenie przez organizm prawidłowego procesu gojenia.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rany będą się nadawały do tego, aby tylko zakleić je plastrem. W przypadku obfitego krwawienia, utknięcia w ciele przedmiotu bądź rozległych poparzeń – koniecznie wezwij karetkę lub bezzwłocznie udaj się na najbliższy SOR.

Kiedy rana nie chce się zagoić
Są przypadki, w których pomimo upływu czasu rana nie chce się goić. Może sączyć się z niej płyn i pojawić bolesność. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy w wyniku niezachowania wystarczającej higieny w obrębie uszkodzonego miejsca, pojawia się zakażenie. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z lekarzem, który pomoże nam ustalić przyczynę problemu i wprowadzi odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się kuracja antybiotykowa. Mając do czynienia z trudno gojącą się raną, należy zadbać o to, aby opatrunek absorbował pojawiający się płyn. Ważny jest także dostęp do powietrza, które umożliwi powstanie strupa.