Ciemieniucha – czym jest i jak ją zlikwidować?

Ciemieniucha występuje u prawie 75% niemowląt. Na główce dziecka pojawiają się żółte łuski. Wyglądają nieestetycznie, ale czy są niebezpieczne dla dziecka? Jak im zapobiegać? Jak sobie z nimi radzić? Te pytania z pewnością zadaje sobie wielu rodziców.

Ciemieniucha – co to takiego?

U noworodków ciemieniucha jest wynikiem działania hormonów matki. U niemowląt przyczyny mogą być różne. Gruczoły łojowe na skórze produkują zbyt wiele łoju, który w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem tworzy żółtawe, tłuste łuski. Źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne również mogą być przyczyną pojawienia się ciemieniuchy. Chociaż przypadłość ta nie jest alergią, to jednak dzieci cierpiące na alergię częściej mają z nią problem. Czy należy obawiać się ciemieniuchy?

Ta dolegliwość nie jest niebezpieczna, jednak pozostawienie jej może powodować reakcje zapalne skóry głowy. Porady lekarskiej wymaga stan, w którym łuski są trudne do usunięcia domowymi sposobami albo skóra jest zaczerwieniona. Podobnie w przypadku, gdy zmiany rozszerzą się na inne części ciała, jak twarz, krocze, czy brzuszek. W przypadku pojawienia się dodatkowych dolegliwości – bólu brzucha, świądu skóry głowy, czy biegunki – lepiej wybrać się do lekarza i upewnić, że nie są to objawy alergii. Nieusuwana ciemieniucha może w przyszłości być przyczyną problemów z włosami.

Jak zwalczać ciemieniuchę?

Na kilka godzin przed kąpielą dziecka należy zwilżyć ciemieniuchę oliwką. Po starannym umyciu i spłukaniu główki czesze się włoski miękką szczoteczką we wszystkich kierunkach. Zmiękczone oliwką łuski powinny same odchodzić. Nie należy usuwać ich na siłę ani bez wcześniejszego zmiękczenia, ponieważ można wtedy uszkodzić delikatną skórę dziecka. Przy dużym nasileniu warto nałożyć na ciemieniuchę kompres z oliwki. Jeżeli to nie pomaga, w aptekach dostępne są środki na ciemieniuchę. Stosuje się je zgodnie z zaleceniami. U dzieci mających skłonność do występowania tej dolegliwości należy często sprawdzać skórę głowy i natychmiast reagować, zanim żółte łuski zajmą większą powierzchnię skóry.

W przypadku problemów, takich jak ciemieniucha u dzieci, czy upławy u kobiet, warto korzystać z dostępnych porad, dzięki którym można szybko zareagować i uniknąć pogarszania się stanu zdrowia.