Zdrowe jedzenie może być smaczne. Co jeść, by zachować odpowiednią wagę, ale i dobrze się prezentować?

Jedzenie powinno być smaczne, ale czy może być smaczne i przy tym zdrowe? Pewnie sporo osób uważa, że nie, jednak nic bardziej mylnego. Zatem można zdrowo jeść i smacznie jeść, a dzięki temu zachować odpowiednią wagę i dobrze się prezentować. Ale co można jeść? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Liczy się jakość jedzenia!

Jedzenie jest ważne w naszym życiu, w końcu jeść musimy, ale jedzenie może dawać nam przyjemność. Jednak nie oznacza to, że wszystko, co nam smakuje, jest dla nas dobre. Doskonałym przykładem może być jedzenie śmieciowe typu kebaby czy hamburgery. Cóż, zdrowe one nie są, a przy tym są jeszcze kaloryczne. Dieta śmieciowa stosowana przez tydzień może sprawić, że na wadze pojawią się dwa dodatkowe kilogramy – a to nie wygląda dobrze. Oczywiście jedzenie śmieciowe nie tylko wpływa na to jak wyglądamy, ale też jak się czujemy. Jeżeli nie macie energii i ciągle chce Wam się spać, to zastanówcie się czy przypadkiem przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest właśnie niewłaściwa dieta. A przecież dieta może być oparta na zdrowych produktach, a przy tym jedzenie może być smaczne, a nawet pyszne. Na samym początku trzeba zastanowić się, co jemy i zmienić produkty niezdrowe, na te zdrowe. Choć brzmi to banalnie, to niektórzy sądzą, że jest to trudne. Ale to mylny osąd. Niezdrowy hamburger może być zdrowy, jeżeli zamiast dmuchanej bułki przygotujecie taką na bazie jogurtu, a kotleta przygotujecie na bazie mielonego mięsa z fileta indyka bądź kurczaka. Zamiast sera lepiej dodać do bułki sporo warzyw. Smak obłędny, a ile witamin zyskujemy przy tym. Lubicie frytki? Jasne, że tak, bo kto ich nie lubi, ale zamiast smażone na głębokim tłuszczu, przygotujcie je w piekarniku, z batatów. Nie bez znaczenia jest też to, gdzie kupujecie produkty i tutaj mamy dla Was ważną radę, a więc kupujcie je u lokalnych przedsiębiorców, czyli jedzenie powinno być ekologiczne. Warto kupować choćby jajka oznaczone cyfrą 1, czyli takie, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu.

Zamień produkty pochodzenia zwierzęcego na te pochodzenia roślinnego

Kawa cappuccino z dużą ilością mleka jest pyszna, ale może być jeszcze smaczniejsza. Wystarczy tylko, że zamienicie mleko krowie np. na migdałowe czy owsiane. Gwarantujemy smak będzie lepszy. A do tego kawa będzie zdrowsza. Warto zastanowić się nad redukcją ilości spożywanego mięsa, dzięki temu zrobicie coś dobrego dla siebie, przyrody, ale i zwierząt, które często hodowane są w skrajnie niehumanitarnych warunkach. Zamiast mięsa można spożywać ryby. Pomyślcie też nad ograniczeniem cukru i zamiast kilku kostek, dodajcie do kawy czy herbaty jedną, ale nie cukru białego, lecz brązowego.

Gotuj – to wcale nie jest trudne

Oczywiście chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że jedzenie powinno być duszone czy gotowane bądź przygotowywane w piekarniku lub parowarze, najlepiej bez dodatku tłuszczów utwardzanych. Ale wiele osób zasłania się brakiem umiejętności, sprzętu, bądź też czasu, ale tak naprawdę to głupie wymówki, bo pomyślcie, że parowar można kupić za 100 zł, a zapewne macie piekarnik, stąd nawet nie musicie kupować parowara. Z kolei gotowanie nie jest trudne, bo przecież myjecie warzywa, rybę i umieszczacie w blasze, następnie pieczenie i gotowe, a jeżeli macie parowar to już nic nie musicie robić. Możemy też obalić argument o brak czasu, bo przecież gotować możecie w sobotę czy niedzielę, a następnie zamrażać obiady. Ale jeżeli Wam się nie chce, a chcecie się zdrowo odżywiać (ważne i to) polecamy Wam dietę pudełkową z dowozem.

A co ze słodyczami?

Pewnie sądzicie, że zdrowa dieta stoi w opozycji do jedzenia słodyczy. Ale niekoniecznie, bo liczy się to co jecie, ale też ilości, które spożyjecie. Zamiast mlecznej czekolady, wybierzcie surową z dodatkiem orzechów. Jeżeli macie ochotę na ciasto, to przygotujcie je na bazie dużej ilości owoców i mniejszej ilości cukru. Do tego pamiętajcie, że wystarczy zjeść jeden kawałek, a nie pół ciasta. Mniejsze ilości już przyniosą duże efekty, podobnie jak zdrowe zmiany, czyli może być i słodko i zdrowo.

Na samym końcu przypominamy, że trzeba pić dużo wody, czyli około 2 litry dziennie, ale oczywiście niegazowanej. Do tego posiłki powinny być regularne i nie można objadać się w nocy.