Otyłość, nadwaga to choroby cywilizacyjne. Czas najwyższy na zmiany! Poznaj sposoby jak walczyć z nadprogramowymi kilogramami

Wiele mówi się o profilaktyce cukrzycy, ale niejako zapomina się o profilaktyce otyłości. Owszem zewsząd można usłyszeć głosy, że społeczeństwo jest coraz grubsze i niestety dotyczy to także dzieci. Ale poza radami jedz zdrowo, niejako trudno znaleźć inne rady. A tak przecież nie powinno być. Leczenie otyłości jest procesem złożonym i trudnym, często wymaga pracy i zaangażowania całego zespołu specjalistów, ale oczywiście najwięcej zależy od nas samych, wszak nasze decyzje mają duży wpływ na rezultaty. Poznajcie więc sposoby jak walczyć z nadprogramowymi kilogramami.

Otyłość – czym tak właściwie jest?

Otyłość na pewno jest chorobą cywilizacyjną, która może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Zatem można powiedzieć, że jest to stan, w którym występuje nadmiar tkanki tłuszczowej i wpływa ona na zdrowie. Może przyczyniać się do powstania kolejnych chorób, choć sama jest też chorobą przewlekłą. Zatem zamiast żartować z dużego brzucha, nazywając go mięśniem piwnym, czy dużych pośladków, żartując, że są jak po powiększeniu, trzeba bezceremonialnie wziąć się za siebie. Nawet jeżeli macie nadwagę to pamiętajcie, że nie jest to tylko nadwaga, lecz stan, który prowadzi do otyłości, a więc możemy tutaj przedstawić to bardziej obrazowo, czyli za zakrętem jest już otyłość i liczne inne choroby, a Wy jesteście właśnie na owym zakręcie.

Dieta jako zdrowy styl życia

W diecie nie chodzi o to, aby rezygnować z jedzenia, lecz aby zmienić nawyki żywieniowe o 180 stopni. Jeść trzeba, ale nie można się objadać i oczywiście trzeba uważać na to, co się je. Koniec więc z jedzeniem typu fast food, a także z kolorowymi napojami gazowanymi. Podstawą diety powinny być przede wszystkim warzywa. Do tego ważne są dodatki i tutaj można postawić na dziki ryż, brązowy ryż czy kaszę perłową. Zamiast ziemniaków polanych gęstym śmietanowym sosem, wybierzcie grillowane bataty, które obłędnie smakują. Od tych zasad absolutnie nie ma odwrotu, co oznacza, że nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa od diety. Nie oznacza to jednak, że nie można zjeść słodkości, ale wszystko musi być z umiarem. Warto nawet co drugi dzień zjeść rząd czekolady surowej. Jako przekąskę można chrupać marchewkę, a na deser warto wybrać sałatkę owocową na bazie jogurtu. Taka dieta jest bardzo smaczna, a przy tym już po krótkim czasie zauważycie różnicę, nie tylko schudniecie, ale także poczujecie się lepiej no i oczywiście lepiej będziecie wyglądać.

Aktywność ma znaczenie

Poza dietą bardzo ważna jest sama aktywność fizyczna i tutaj absolutnie nie można iść na ustępstwa, a ograniczenia w postaci choćby zamkniętych siłowni są tylko i wyłącznie wymówką. W końcu ćwiczyć można w domu, na wolnym powietrzu. Bardzo dobrze sprawdza się jazda na rowerze. Owszem możecie nie mieć kondycji, ale w takiej sytuacji polecamy Wam rower elektryczny, który w końcu posiada wspomaganie. A gdy już kondycja będzie lepsza, to zawsze z owego wspomagania możecie zrezygnować. Jazda na rowerze elektrycznym wymaga także pedałowania. Warto także codziennie urządzać sobie długie spacery czy poranny jogging. Zamiast wszędzie dojeżdżać samochodem, wybierajcie spacery czy zamieńcie samochód na jednoślad. Zrezygnujcie też z windy na rzecz chodzenia, czy nawet wbiegania po schodach. Każda aktywność jest dobra.

Drobne nawyki, a jednak są ważne

Cóż, większość z nas po przyjściu z pracy ma ochotę usiąść i oglądać telewizję czy pobawić się smartfonem. Niestety też większość tak robi. Ale i to trzeba zmienić. Nie oznacza to wcale, że od razu po pracy trzeba iść pobiegać, lecz mamy na myśli raczej rozrywki, które rzeczywiście odprężają, ale są też efektywne. Możecie choćby poczytać książkę, a przy tym zrobić kilka wymachów nóg. Możecie również potańczyć w domu, wystarczy tylko włączyć ulubioną muzykę – w końcu taniec to świetna rozrywka i zabawa, ale i fantastyczny trening. Przed spaniem poćwiczycie także choćby 15 minut.

Na samym końcu przypominamy jak ważne jest nawadnianie się. Dlatego też należy pić dużo wody, oczywiście niegazowanej. Warto też zrezygnować z mleka krowiego, a więc jeżeli nie umiecie obyć się bez latte, to zamiast z mlekiem krowim przygotujcie je z migdałowym. Jest także obłędne w smaku.