W co się ubrać do biegania? – Jesień

Liście powoli spadają z drzew, dzień staje się coraz krótszy, a na drodze pojawia się coraz więcej biegaczy w różnokolorowych, bawełnianych dresach. Kto z nas nie ma w szafie wygodnych spodni i zapinanej bluzy? Każdemu wydaje się, że to idealny strój na trening. Nic bardziej mylnego.

Idealny materiał na ubrania do biegania.

Bawełna, nawet ta najlepsza gatunkowo, nie jest dobrym materiałem do szycia sportowych strojów. Bardzo szybko wchłania wilgoć, więc gdy się pocimy, albo trenujemy podczas dużej wilgotności powietrza, bawełna, po krótkim czasie stanie się mokra i nieprzyjemna w dotyku. Może powodować otarcia. W chłodniejsze dni może również doprowadzić do wyziębienia organizmu, a w efekcie przeziębienia. Nie mówiąc już o tym, że biegając w wilgotnym stroju nasz komfort podczas treningu zdecydowanie spada.

Specjaliści od projektowania sportowych strojów dokładają wszelkich starań, aby stworzyć odzież dostosowaną do wysokich oczekiwań biegaczy. Do szycia takich ubrań stosuje się materiały syntetyczne, które dużo lepiej chronią naszą skórę podczas ćwiczeń. Tak zwana odzież termoaktywna charakteryzuje się tym, że pomiędzy nią, a ciałem tworzy się niewielka przestrzeń, gdzie znajduje się ogrzane powietrze regulujące temperaturę ciała. Materiały, z których jest uszyta, zapewniają szybkie odprowadzanie wilgoci. Dzięki nim skóra cały czas oddycha. Biegając w specjalnym stroju, dedykowanym biegaczom, mamy pewność, że trening będzie dla nas przyjemny.

Jakie ubrania dla biegaczy kupić na jesień?

Jeśli dopiero kompletujesz swoją jesienną garderobę do biegania, powinieneś pamiętać o zakupie podstawowych elementów stroju:

  • Legginsy lub spodnie – wykonane z elastycznych, oddychających materiałów, doskonale dostosowują się do sylwetki. Są wygodne i nie krępują ruchów, nawet podczas intensywnego treningu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w całej gamie kolorystycznej, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Koszulka termoaktywna – zapewnia ochronę przez wyziębieniem i przegrzaniem. Można zakładać ją samą w cieplejsze dni, ale również stanowi świetną bazę pod bluzę, czy kurtkę.
  • Bluza lub kurtka – wykonana z lekkiego oddychającego materiału, dopasowana do sylwetki. Chroni przed wiatrem, jednocześnie zapewniając cały czas obieg powietrza i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. W chłodne dni zatrzymuje ciepło, dzięki czemu chroni przed wychłodzeniem.
  • Skarpety biegowe – zadbają o komfort naszych stóp. Mają właściwości amortyzujące, odprowadzają wilgoć.
  • Buty biegowe – są lżejsze od butów tradycyjnych. Zapobiegają urazom.

Ubrania dla biegaczy są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Są więc bardzo trwałe i nie zużywają się szybko. Jednorazowy zakup posłuży nam nawet kilka lat.