Upławy – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Upławy to nadmierna wydzielina z pochwy, która przybiera nieprzyjemny zapach i ma nieprawidłową konsystencję. Może stanowić jeden z objawów infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Jak rozpoznać upławy i zapobiegać ich powstawaniu?

Jak wygląda prawidłowy śluz z pochwy?

Kobiece drogi rodne nawilżają się w naturalny sposób, a śluz z pochwy nie stanowi powodu do niepokoju. Jego obfitość, konsystencja i kolor zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego, co pozwala na rozpoznanie dni płodnych lub owulacji. Wydzielina umożliwia także utrzymanie równowagi flory bakteryjnej pochwy – jej kwaśny odczyn stanowi naturalną barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Naturalnie ma ona przezroczysty kolor, zaś w ostatniej fazie cyklu miesiączkowego staje się bardziej gęsta i biaława. Czasem zdarza się jednak, że wydzielina przybiera nienaturalny kolor i zapach, co może świadczyć o rozwinięciu się infekcji pochwy.

Upławy w przebiegu infekcji pochwy

Białe i grudkowate upławy sugerują infekcję pochwy o podłożu grzybiczym, najczęściej wywoływaną przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Wydzielina może też wówczas przybierać konsystencję i kolor zsiadłego mleka. Upławy występują również w czasie bakteryjnego zapalenia pochwy – mają wówczas nieprzyjemny, rybi zapach, są wyjątkowo obfite i biało-szare. Z kolei wydzielina mająca pianistą konsystencję, o charakterystycznym, żółto-zielonym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu może świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Upławy występują również przy zakażeniu chlamydią – mogą wtedy mieć charakter ropno-śluzowy.

Jak zapobiegać powstawaniu upławów?

Najważniejsza jest oczywiście higiena – regularne przemywanie okolic intymnych wodą z dodatkiem delikatnego produktu o kwaśnym odczynie, a także z zwartością pałeczek kwasu mlekowego. Szczególną higienę należy zachowywać w czasie miesiączki, ponieważ wówczas flora bakteryjna pochwy jest osłabiona i bardziej narażona na infekcje. Warto również pamiętać o noszeniu bielizny wykonanej z przewiewnych i naturalnych tkanin.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat zdrowia intymnego? Przeczytaj również inny artykuł, z którego dowiesz się, jak odróżnić upławy od naturalnej wydzieliny.