Praktyczne łazienki dla dzieci

Rodziny, w których znajdują się dzieci, wiedzą, że najmłodsi jej członkowie mają specjalne potrzeby i wymagania. Niski wzrost skutecznie utrudnia dzieciom korzystanie z niektórych sprzętów dedykowanych osobom dorosłym. Dodatkowo, przez swoją wrodzoną ruchliwość i ciekawość, maluchy łatwo mogą zrobić sobie krzywdę, jeśli nie będą się znajdować pod okiem osoby dorosłej.

Urządzając łazienkę, nie zapominajmy o maluchach. Postarajmy się tak zaaranżować pomieszczenie, aby najmłodsi mogli korzystać z niego, ciesząc się komfortem i swobodą. O czym powinniśmy pamiętać, chcąc urządzić praktyczną i bezpieczną łazienkę dla dzieci?

Pamiętaj o odpowiedniej wysokości

Najmłodsi, chcąc korzystać z urządzeń znajdujących się w łazience, mogą mieć problemy z dostaniem do nich. Problemem może być np. zamontowana zbyt wysoko (jak na dziecięce potrzeby) umywalka albo dostęp do kosmetyków i środków czystości, które będą ustawione na jednej z wyższych półek. Aby ułatwić dzieciom korzystanie z wyposażenia łazienki, warto zainwestować w niewielkie podium lub schodki, które dodadzą najmłodszym kilku dodatkowych centymetrów, umożliwiając np. swobodne korzystanie z umywalki. Pamiętając o dziecięcych rozmiarach, warto powiesić w łazience wieszaczki na ręczniki, do których nasz maluch będzie mógł bez problemu dosięgnąć.

Kwestia bezpieczeństwa

Niewątpliwie łazienka dla dzieci powinna być miejscem, które będzie dla nich całkowicie bezpieczne. Jednak ze względu na panującą w niej wilgoć, a także specyfikę użytkowania tego pomieszczenia, potrzeba nieco wysiłku, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w łazience. Najmłodsi mogą łatwo poślizgnąć się na mokrej podłodze, albo nawet podczas korzystania z wanny lub prysznica. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, kupmy matę antypoślizgową. Dzięki niej nasze dziecko nie będzie narażone na możliwość przewrócenia się i zrobienia sobie krzywdy. Warto pomyśleć również o zastąpieniu wanny kabiną prysznicową z antypoślizgowym brodzikiem. Odpowiedni sprzęt znajdziemy w ofercie marki Roca, w kolekcjach: Terran, Ignis czy Helios.  Należy również uważać na wszelkiego rodzaju przedmioty ustawione na półkach. Jeżeli nasz maluch jest ciekawski, istnieje duża szansa, że będzie próbował je zdjąć i obejrzeć, co może zakończyć się zrzuceniem ciężaru na siebie, a w skrajnych przypadkach – zrzuceniem całej półki. Dlatego zadbajmy, aby tego typu rzeczy znajdowały się poza zasięgiem naszej pociechy. Dbajmy również o to, aby w łazience nie było zbyt dużej ilości małych przedmiotów, którymi dziecko mogłoby się zakrztusić. Warto zawsze chować je w miejsca trudno dostępne dla najmłodszych.  Podobnie, jeśli trzymamy w łazience żrące środki czystości, postarajmy się aby znajdowały się one w zamykanych szafkach, do których nasze dziecko nie będzie miało dostępu. Godnym rozważenia jest zatem pomysł zakupu pojemnej szafki, na przykład z kolekcji Ronda.

Udogodnienia dla najmłodszych

Praktycznym wyposażeniem, w które warto zainwestować, będą również niewielkie szafeczki z szufladami. Taka szafka będzie idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na wygospodarowanie dla naszego dziecka przestrzeni na jego rzeczy. Dziecko jest bowiem pełnoprawnym domownikiem, który powinien posiadać miejsce, do trzymania rozmaitych przedmiotów. Łazienka nie jest tutaj wyjątkiem. Zapas pasty do zębów, miękkie szczoteczki do zębów, delikatne, hipoalergiczne kosmetyki, komplet ręczników, klapki, czy też szlafrok – to wszystko przedmioty, do których nasza pociecha powinna mieć swobodny dostęp. Wstawienie do łazienki niewielkiej szafeczki z szufladami, z pewnością jej to umożliwi. Polecamy szafki ze wspomnianej już wcześniej kolekcji Ronda.