Jak żyć zdrowo

W ostatnich latach panuje moda na zdrowy tryb życia. Wszędzie dookoła bombardowani jesteśmy informacjami o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W coraz większej ilości sklepów spożywczych (i nie tylko) znaleźć można półki z produktami ekologicznymi. Na nowo obracamy przyjazną twarz ku przyrodzie i odkrywamy w niej źródło zdrowia. A jakie są najważniejsze zasady utrzymania tego zdrowia? Po pierwsze, zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Po drugie, właściwa dieta.

Aktywność fizyczna kluczem do zdrowia (i szczęścia)

Nie od dziś wiadomo, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest dostarczenie mu odpowiedniej dawki ruchu. Dzięki temu utrzymujemy w zdrowiu nasze kości, stawy, mięśnie, ale także układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy i… w zasadzie wszystkie pozostałe. Ruch ma jeszcze jedną ważną zaletę: podczas wysiłku fizycznego dochodzi do wydzielania się hormonów szczęścia – endorfin. To dzięki nim czujemy się pełni pozytywnej energii i motywacji do działania. Hormony te zwane są także euforią biegacza, ponieważ odpowiedzialne są za stan wzmożonego pobudzenia i ogólnej aktywności organizmu. Minusem endorfin jest ich działanie uzależniające, mogące prowadzić do niekontrolowanego treningu. Z drugiej jednak strony są niezbędne do poczucia szczęścia i spełnienia.

Druga strona monety – dieta

Aby osiągnąć zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, poza aktywnością fizyczną konieczne jest wprowadzenie zdrowiej diety. Jak mówi przysłowie: jesteś tym, co jesz. To jak się czujemy, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jesteśmy, a nawet jak wyglądamy zależy od naszej diety. Dlatego niezmiernie ważne jest świadome wybieranie produktów pokarmowych nie tylko pod kątem ich rodzaju, ale także źródła, z jakiego pochodzą. Im mniej przetworzone pokarmy, tym lepiej dla zdrowia konsumentów.

Poza jakością pokarmów, ważne jest też to, jak je spożywamy. Dla organizmu niezmiernie ważna jest systematyczność, dlatego najlepiej jest planować posiłki w podobnych odstępach czasu od siebie nawzajem, a przy decyzji o częstotliwości posiłków dobrze jest kierować się własnym organizmem. Najlepiej, jeśli nie pozwalamy sobie zbytnio zgłodnieć, ale jednocześnie nie doprowadzamy do nadmiernego najedzenia. Jednocześnie, podczas planowania posiłków istotne jest branie pod uwagę poszczególnych składników i takie ich komponowanie, by sprzyjały przemianie materii. A jak już o sprzyjaniu mowa, zdrowa dieta to przede wszystkim dieta zbilansowana, czyli taka, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Przy zastosowaniu się do tych dwóch ogólnych zasad: wprowadzeniu do życia aktywności fizycznej oraz zdrowej, zbilansowanej diety, o wiele łatwiej będzie nam utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.