Jak stopniowo nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Umiejętność jazdy na rowerze mogą opanować już kilkuletnie maluchy. Z nauką nie trzeba zwlekać do momentu, aż dziecko podrośnie i samo zainteresuje się jednośladem. Rodzice mogą nauczyć swoje pociechy jazdy na rowerze dużo wcześniej, zaczynając od stopniowego oswajania ich ze sprzętem. Jak tego dokonać? Od czego zacząć? Jak przekonać dziecko do jazdy rowerem?

Zacznij od właściwego rowerka

Jazda na rowerze wymaga opanowania kilku umiejętności. Oprócz utrzymania równowagi dziecko musi nauczyć się sterowania kierownicą, czy poruszania pedałami. Chcąc stopniowo przyzwyczaić je do korzystania z jednośladu, dużą uwagę należy przyłożyć do wyboru sprzętu. Pierwszy rowerek dziecięcy może być prostym jeździkiem na trzech kółkach. W ruch wprowadza się go poprzez odpychanie nóżkami od podłoża, dlatego pojazd sprawdzi się już u najmniejszych dzieci. Taki wybór pozwala na swobodne oswojenie malucha z działaniem roweru, bez obaw o utratę równowagi i ewentualny upadek.

Trójkołowca z czasem zamienić można na rowerek biegowy, a tego – na tradycyjny rower z pedałami. Zmianę sprzętu w każdym przypadku warto uzależnić od umiejętności dziecka. Jeśli to dobrze czuje się na jednośladzie, opanowało utrzymanie równowagi, zatrzymywanie się oraz sterowanie, to z pewnością poradzi sobie także na standardowym rowerze z pedałami. Dla większego bezpieczeństwa warto kupić kask i ochraniacze, które zamortyzują ewentualne upadki.

Kiedy zacząć przygodę dziecka z rowerem?

Dawniej nauka jazdy na rowerze dotyczyła dzieci w wieku 6-8 lat. Rodzice od podstaw uczyli swoje pociechy sterowania kierownicą i utrzymywania równowagi, doczepiając do rowerów boczne kółka, czy prowadnik. Obecnie rozwiązania te nie są konieczne, a swoją przygodę z jednośladem mogą zacząć już dzieci w wieku 1-2 lat. Pojawienie się na rynku takich rozwiązań, jak rowerek 4 w 1 sprawia, że rodzice nie muszą co roku wymieniać sprzętu dla swojego dziecka. Jednoślad rośnie bowiem wraz ze swoim użytkownikiem. Pojazdy tego typu ma w swojej ofercie m.in. marka Colibro, której rowery można ustawiać w aż czterech różnych konfiguracjach. Montaż i usuwanie poszczególnych elementów jednośladu odbywa się bez użycia narzędzi, za pomocą przycisków umieszczonych na konstrukcji. Na jakie ustawienia rowerka pozwalają modele 4w1?

  • Trójkołowy rowerek biegowy z siedziskiem, kierownicą i bez pedałów dla dzieci w wieku 1-2 lat.
  • Trójkołowy rowerek z pedałami, siedziskiem i kierownicą dla dzieci w wieku 2-3 lat.
  • Dwukołowy rowerek biegowy z kierownicą i zdemontowanymi pedałami dla dzieci w wieku 3-4 lat.
  • Rowerek dwukołowy z kierownicą, pedałami i siedziskiem dla dzieci w wieku 4-5 lat.

Umiejętność jazdy na rowerze ma wiele zalet, a trenowana już od pierwszych lat życia przynosi sporo korzyści. Maluch nie tylko zyskuje praktyczną zdolność, ale także ćwiczy swoją koordynację ruchową, czy wydolność organizmu. Wybierając rowerek, który rośnie wraz z dzieckiem wspiera się zatem rozwój pociechy i zdejmuje z barków konieczność regularnej wymiany sprzętu. Jednoślad można dostosować do wzrostu i umiejętności dziecka, stopniowo ucząc je jazdy.