Najczęstsze przyczyny bólu ucha. Skąd ta dolegliwość?

Ból ucha to jedna z częstych przypadłości. Niekiedy problemem jest poważne zapalenie części środkowej przewodu słuchowego, innym razem niegroźny stan obejmujący ucho zewnętrzne. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji przypadłość ta związana jest z dużym dyskomfortem i rzutuje na nasze samopoczucie.

Ból ucha zewnętrznego – kiedy ma miejsce?

W skład tej części naszego ciała wchodzi: przewód słuchowy zewnętrzny, małżowina uszna, jak również zewnętrzna strona błony bębenkowej. Zazwyczaj pacjenci mają problem ze stanem zapalnym, który wywołany został przez wirusy lub bakterie. Podłożem bólu może być również czyrak przewodu słuchowego zewnętrznego, ewentualnie róża małżowiny usznej, wyprysk alergiczny lub półpasiec uszny. Problem ten nierzadko wynika dodatkowo z urazu mechanicznego lub termicznego.

Ból ucha niekiedy jest też związany z zaczopowaniem przewodu słuchowego. Niewłaściwa higiena doprowadza do nagromadzenia się nadmiaru woskowiny. Skutek? Przejściowy niedosłuch, dyskomfort, a także nieprzyjemny ból. Bardzo często w takich sytuacjach wsparciem okazuje się spray na ból ucha.

Ból ucha środkowego – z czym jest związany? Co go wywołuje?

Tutaj podobnie problem stanowi zapalenie ucha lub uraz mechaniczny (uszkodzenie, perforacja błony bębenkowej). W jakich sytuacjach może dojść do zranienia, które wywołuje ból? Zazwyczaj ma to miejsce podczas czyszczenia ucha patyczkami kosmetycznymi, służącymi do usuwania woskowiny.

Do uszkodzenia dochodzi także podczas nurkowania lub lotu samolotem, wówczas mamy uraz ciśnieniowy. Niekiedy występuje też akustyczny, jest on efektem głośnego słuchania muzyki.

To jeszcze nie wszystkie źródła takiego stanu rzeczy. U podłoża leży także otalgia wtórna, chodzi tu o ból odniesiony. Przyczyną są między innymi choroby zębów, jak również zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Ból ucha pojawia się również wtedy, kiedy dochodzi do zapalenia struktur sąsiadujących z uchem. Można tu wymienić: ślinianki przyuszne, jamę nosową, zatoki przynosowe oraz gardło.

Pamiętaj o profilaktyce!

Jak się okazuje, ból ucha może mieć różne podłoże i związek z wieloma częściami przewodu słuchowego. Dlatego tak ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy, po to, by później wdrożyć szybkie i skuteczne leczenie.

Oprócz tego bardzo istotna jest profilaktyka w postaci unikania czynników, które mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Ogromne znaczenie ma prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych. Odpowiednia diagnoza pozwoli ocenić, czy podczas walki z tym problemem wystarczy jedynie spray na ból ucha, czy raczej leki mające o wiele silniejsze działanie.