Co warto wiedzieć o łysieniu androgenowym?

Co warto wiedzieć o łysieniu androgenowym?

Nadmierna utrata włosów na głowie to dość wstydliwy problem dla bardzo wielu osób. Najczęściej występującym rodzajem tego zaburzenia jest łysienie androgenowe. Szacuje się, iż dotyka ono nawet 80% mężczyzn oraz 40% kobiet, szczególnie w średnim i starszym wieku. Na czym ono polega oraz jak skutecznie je wyleczyć? Sprawdźmy to!

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe polega na miniaturyzacji mieszków włosowych. Oznacza to, iż ulegają one stopniowemu osłabieniu oraz zmniejszeniu, co w efekcie prowadzi do wypadnięcia włosów. Na ich miejscu pojawiają się nowe, jednak są one coraz słabsze i bardziej kruche, a z czasem przestają wyrastać kolejne. Wszystko to powoduje łysienie. Łysienie androgenowe spowodowane jest nadmierną ilością androgenów w organizmie – męskich hormonów płciowych. Co ciekawe, problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to ściśle powiązane z nieprawidłowościami hormonalnymi. Skąd one się biorą? Na pewno istotne są tutaj czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy, czy zespół policystycznych jajników u kobiet). Specjaliści jako powód podają również zanieczyszczenie środowiska.

Leczenie łysienia Katowice

Na szczęście, z łysieniem androgenowym można sobie skutecznie poradzić. W tym celu warto udać się do specjalistycznej kliniki medycyny estetycznej. Lekarz przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad oraz zleci badania krwi potwierdzające nieprawidłowości hormonalne. Ustali też najbardziej odpowiednie leczenie. Podstawowym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest unormowanie poziomu hormonów, przede wszystkim testosteronu. Skuteczna jest też mezoterapia – zabieg skóry głowy mający na celu poprawę ukrwienia i pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu. Stosuje się też różnego rodzaju wcierki, a wspomagająco można przyjmować też odpowiednią suplementację (np. wit. B, A, C, E, żelazo, cynk). W przypadku dużych ubytków owłosienia, lekarz może zasugerować nawet przeszczep włosów. Z problemem nadmiernego wypadania włosów można poradzić sobie w skuteczny sposób, jeśli tylko (jak najszybciej) udamy się do lekarza specjalisty.