Rzęsistkowica – objawy, profilaktyka, leczenie

Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą układu płciowo-moczowego, przenoszoną drogą płciową. Na całym świecie choruje na nią ok. 10% mężczyzn i dwa razy tyle kobiet.

Rzęsistkowica od kuchni

Inna nazwa tej dokuczliwej choroby to trychomonadoza, utworzona od łacińskiej nazwy rzęsistka (Trichomonas vaginalis). Ze schorzeniem częściej borykają się kobiety niż mężczyźni. Pierwotniak rzęsistek, główna przyczyna choroby, bytuje zazwyczaj w kobiecej pochwie i na szyjce macicy; u mężczyzn, natomiast, w gruczole krokowym. Niezależnie od płci spotyka się go ponadto w cewce moczowej. Najłatwiej rzęsistkowicę nabyć od zarażonego partnera. O ile, rzeczywiście, trudniejszą drogą zakażenia są wspólne ręczniki, przybory kąpielowe i nieodpowiednia higiena intymna, o tyle jednak, podejmując leczenie, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby przybory, których używa się do higieny intymnej, nie były stosowane przez nikogo innego.

Objawy

Główne objawy zarażenia rzęsistkowicą to pieczenie, a nawet ból w cewce moczowej, zwłaszcza podczas oddawania moczu (dolegliwość zwana dyzurią) oraz upławy o żółto-zielonkawym kolorze i bardzo nieprzyjemnym zapachu. Wymienionym symptomom może dodatkowo towarzyszyć częstomocz.

Jak leczyć?

Przystępując do leczenia rzęsistkowicy, należy pamiętać o tym, aby obejmowało ono partnerów seksualnych osoby chorej – tylko w ten sposób można skutecznie zapobiec nawrotowi choroby. Równie ważne jest skrupulatne przestrzeganie zasad higieny intymnej, w szczególności zaś posługiwanie się osobistymi ręcznikami, myjkami i gąbkami – dzielenie się z partnerem tymi przyborami kąpielowymi jest ściśle zabronione.

Rzęsistkowica jest chorobą częstą, jednak w pełni uleczalną. W jej leczeniu najczęściej stosuje się leki pierwotniakobójcze. Wspomagająco stosować można również probiotyki, które zapobiegają powstawaniu patogenów, powodujących rzęsistkowicę. Po zakończeniu farmakoterapii zaleca się wzmożoną uwagę w zakresie higieny osobistej, unikanie basenów, toalet publicznych i przygodnego seksu.

Rzęsistkowica to nie jedyna choroba dolnych odcinków układu płciowego kobiety. Równie często występuje u kobiet zapalenie pochwy – dowiedz się więcej na jego temat.