Anemia u kobiet ciężarnych – przyczyny, objawy i konsekwencje dla rozwoju dziecka

Anemia w ciąży objawia się bladością cery, szybszą męczliwością, permanentnym zmęczeniem, bólami i zawrotami głowy. Niedokrwistość w zaawansowanym stadium może być przyczyną m.in. drętwienia kończyn i kołatania serca. Anemia u ciężarnych może doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych u dziecka, a nawet do poronienia.

Anemia w ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem wśród przyszłych mam. Najczęściej jest spowodowana niedoborem żelaza. Anemii u kobiet ciężarnych nie należy lekceważyć, gdyż może zagrażać rozwojowi płodu.

Anemia u kobiet ciężarnych – przyczyny

Anemia, nazywana inaczej niedokrwistością, to choroba, której istotą jest spadek poziomu hemoglobiny, hematokrytu i liczby krwinek czerwonych. Anemię u kobiet w ciąży diagnozuje się, gdy stężenie hemoglobiny spadnie poniżej 11 g/dl lub hematokrytu – poniżej 33%. Podstawową przyczyną rozwoju niedokrwistości u ciężarnych jest niedobór żelaza – składnika mineralnego, na który zapotrzebowanie organizmu znacznie wzrasta w okresie ciąży. Kobieta potrzebuje tego pierwiastka w ilości 14 mg na dobę, natomiast przyszła mama aż 26 mg na dobę. Anemia u ciężarnych może być również związana z niedostatecznym wchłanianiem żelaza lub niedoborem kwasu foliowego. Ważne jest, by kobiety ciężarne regularnie wykonywały badania krwi w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości mogących negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Objawy anemii w ciąży

Anemii w ciąży towarzyszy zespół objawów znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. Typowymi symptomami niedokrwistości u ciężarnych są: ogólne osłabienie organizmu, uczucie ciągłego zmęczenia, bladość powłok skórnych. U przyszłych mam pojawiają się również bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, osłabienie i pogorszenie kondycji włosów oraz paznokci, szybsza męczliwość, wygładzenie i pieczenie języka. Objawami zaawansowanej anemii u kobiet ciężarnych mogą być: przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, drętwienie kończyn, zaburzenia widzenia i czucia, bóle brzucha.

Jakie mogą być konsekwencje anemii w ciąży?

Anemia u kobiet ciężarnych jest stanem chorobowym, którego nie należy lekceważyć. Nieleczona niedokrwistość jest niebezpieczna nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla rozwijającego się płodu. Anemia w ciąży może doprowadzić do zahamowania rozwoju płodu oraz powstawania wad wrodzonych. Zaawansowana anemia w pierwszym trymestrze ciąży może skutkować poronieniem. Konsekwencją niedokrwistości u ciężarnych jest również niedotlenienie płodu przyczyniające się do poważnych zaburzeń rozwojowych. Anemia w trzecim trymestrze ciąży jest czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego.

Czynniki ryzyka anemii w ciąży

Czynnikami ryzyka wystąpienia anemii w ciąży są: dieta nie dostarczająca organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, wegetarianizm oraz przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Na rozwój niedokrwistości bardziej narażone są kobiety z krwawiącymi żylakami odbytu (hemoroidami) oraz ze skłonnością do plamień. Ryzyko anemii jest zwiększone również przy: ciąży mnogiej oraz silnych wymiotach lub biegunkach.