Jak zachęcić dziecko do zjadania posiłków

Rodzice wielu dzieci w wieku przedszkolnym narzekają, że ich pociechy są niejadkami, a wszelkie prośby nakłonienia ich do zjedzenia czegokolwiek kończą się spektakularnym fiaskiem w postaci godzinnego marudzenia oraz obrażonej miny. Niechęć do sięgania po posiłki przygotowywane przez rodziców może być czasem spowodowana czymś innym niż brakiem apetytu czy też wybrzydzaniem, jak to określają niektórzy dorośli. Jak więc sprawić, by dziecko chciało jeść pełnowartościowe posiłki bez konieczności codziennego zachęcania go do jedzenia, które trwa zwykle prawie kilkadziesiąt minut każdego ranka, popołudnia i wieczora?

Atrakcyjne podanie posiłku małemu dziecku i używanie barwnych akcesoriów

Aby zachęcić dziecko do zjedzenia posiłku, pierwszym krokiem, jaki należałoby wykonać, jest podanie mu dania na talerzu w sposób atrakcyjny. Chcąc przyzwyczaić dziecko do obecności zdrowych produktów na stole, warto przygotowywać posiłki z warzyw o różnych kolorach, co skutecznie zachęci dziecko do ich spożycia. Poza tym można również wycinać z nich różnorodne kształty, aby w ten sposób pobudzić wyobraźnię swojej pociechy. Możliwości są nieograniczone. Wystarczy jedynie odrobina chęci.
Innym skutecznym sposobem na zachęcenia własnego dziecka do zjedzenia posiłku jest także podanie go przy udziale akcesoriów, które zwrócą jego uwagę. W tym celu warto zakupić kilka kolorowych i wzorzystych sztućców i talerzyków, wyciętych w rozmaite kształty, które mogą wydać się dla dziecka atrakcyjne, zwłaszcza gdy będą się na nich znajdowały wizerunki ulubionych postaci z ich bajek.

Czas przy stole czasem dla rodziny

Bardzo ważne jest, aby przy rodzinnym stole obowiązywała kultura spożywania wspólnego posiłku. W tym celu należałoby pozbyć się z pola widzenia wszelkiego rodzaju niepotrzebnych rozpraszaczy, jak między innymi: wibrujące i wydające głośne dźwięki zabawki, telefony komórkowe oraz inne przedmioty. Dotyczy to również telewizji. Czas przy stole powinien być poświęcony dla rodziny. Jeśli posiłek spożywany jest w całkowitej ciszy, dziecko chętniej zainteresuje się tym, co spoczywa na jego (kolorowym) talerzyku.

Mniejsze porcje

Kolejnym bardzo ważnym aspektem podawania posiłku małemu dziecku są odpowiednie porcje. Nie jest tajemnicą, że organizm małego dziecka potrzebuje znacznie mniej kalorii do prawidłowego funkcjonowania niż dzieje się to w przypadku nastolatków czy też dorosłych. Dlatego też nakładanie pociesze na talerz mniejszej porcji może zachęcić je do jedzenia, gdyż będzie ona wiedziała, że spożywając ją, zanadto się nie namęczy. Zjadając ją w krótkim czasie i widząc, że przed rodzicami spoczywają jeszcze pełne talerze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poprosi o dokładkę.