Ekologiczne pieluchy – jak wybrać najlepszą opcję?

Pragniesz troszczyć się o swoje maleństwo, ale jednocześnie nie jest Ci obojętny los naszej planety? Pamiętaj, że będąc rodzicem, można dbać zarówno o dobro dziecka, jak i środowiska. Jest to możliwe choćby za sprawą ekologicznych pieluszek, do produkcji których wykorzystuje się np. bambus – jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie!

Eko trend w świecie rodziców

Współcześni rodzice to coraz bardziej świadomi konsumenci, którzy częściej zwracają uwagę na to, co kupują swoim dzieciom, czego używają do ich pielęgnacji, z jakich materiałów są uszyte ubranka dla nich przeznaczone itd. Z jednej strony uruchamia się instynkt i chęć otoczenia opieką małego człowieka, ale za sprawą eko trendu, w wielu rodzicach włącza się także myślenie nie tylko o ich przyszłości, ale też
o przyszłości planety, na której żyją. Zwracanie się ku ekologii, dotarło już praktycznie do wszystkich dziedzin życia – również do świata pieluszek dla dzieci. Nic więc dziwnego, że już od kilku lat, coraz częściej słyszy się o pieluchach ekologicznych, które są dobrą i bardzo potrzebną alternatywą dla tradycyjnych odpowiedników, wykonanych zwykle z syntetycznych tworzyw.

To ważne!

Bądź świadomym rodzicem i staraj się wybierać takie pieluszki ekologiczne, które nie są perfumowane
i nie były testowane na zwierzętach.

Tylko czym właściwie są pieluchy ekologiczne i jak wybrać najlepsze dla swojego dziecka?

Pieluchy ekologiczne – sprawdź stopień biodegradacji

Każda mama z pewnością dobrze wie, że używanie jednorazowych pieluszek przyczynia się do wyprodukowania góry śmieci. Raz zabrudzone – w przeciwieństwie do pieluch wielorazowych – nadają się już tylko do kosza. Niestety, zdecydowana większość tego typu produktów dostępnych na rynku, powstała na bazie syntetycznych materiałów, których rozkład może trwać nawet kilkaset (!) lat. To pozwoliło zagospodarować pewną niszę – pojawili się producenci pieluszek ekologicznych (np. https://bambiboo.eu/2-produkty), dając rodzicom produkty o wysokim stopniu biodegradacji. W rezultacie na polski rynek weszły pieluszki, które w aż 60% powstały na bazie surowców pochodzenia organicznego i mogą być kompostowane przemysłowo.

Zanim wybierzesz pieluchy ekologiczne, sprawdź ich skład

Sprawdzasz skład ubrań, które chcesz kupić? Zdarza Ci się również sprawdzić, jaki skład mają kupowane przez Ciebie produkty spożywcze? To dobre przyzwyczajenie, które warto wykorzystać także na etapie wyboru odpowiednich pieluszek dla dziecka. Zanim podejmiesz decyzję, przekonaj się, co jest w środku.

Co powinny mieć dobre pieluchy ekologiczne?

  • Włókno bambusowe – delikatne włókno bambusowe to surowiec, który jest w pełni biodegradowalny i odnawialny. Bambus uznawany jest za najszybciej rosnącą roślinę na świecie (jej wzrost można z dnia na dzień zauważyć „gołym okiem”) i nie potrzebuje do tego żadnych sztucznych nawozów czy pestycydów. Co więcej, włókno bambusowe jest nie tylko bardzo przyjemne dla delikatnej skóry dziecka, ale także pozwala jej oddychać i doskonale odprowadza wilgoć. Jeśli dodatkowo posiada ekstrakt z aloesu, jest jeszcze delikatniejsze – idealne dla wrażliwej pupy maleństwa!
  • Pulpa drzewna – w pieluchach ekologicznych, pulpa nie powinna być bielona chlorem. Im mniej szkodliwych substancji, tym lepiej. Poza tym, najlepsi producenci eko-pieluszek wykorzystują pulpę drzewną, która pochodzi wyłącznie z certyfikowanych upraw FSC. Jak więc widzisz, nieużywanie chloru jeszcze o wszystkim nie przesądza – liczy się także to, czy pieluszka została pozyskana w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla środowiska.

Co jeszcze powinny mieć najlepsze pieluchy ekologiczne?

Wiesz już, że najlepsze pieluszki ekologiczne powinny mieć w sobie jak najwięcej naturalnych składników. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę również na inne elementy, które wpływają na ich skuteczność oraz komfort dla dziecka. Warto zainwestować w takie pieluszki, które posiadają wskaźnik wilgotności – to będzie dla Ciebie duże ułatwienie – dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy pora wymienić pieluchę na czystą.

Duży wpływ na skuteczność pieluszek ma m.in. wkład chłonny SAP, który świetnie absorbuje wodę i chroni przed przeciekaniem. W praktyce oznacza to, że pieluszka nie musi być bardzo gruba, by odpowiednio chroniła Twojego malca. Są marki, które wykorzystują superabsorbent w oszczędnej, niezbędnej ilości. Świadomie rezygnują z wyścigu na jak najcieńszą pieluszkę, bo  „najcieńsza” nie oznacza „najlepsza” – zarówno dla dziecka i jak środowiska. Innym, istotnym aspektem, który warto uwzględnić, jest przemyślana konstrukcja. Wybierz pieluchy z mocnymi rzepami, miękkimi ściągaczami, a także elastycznymi skrzydełkami, które dobrze dopasowują się do ciała dziecka.

Artykuł sponsorowany