Odpoczynek, zwiedzanie i sport – czyli aktywne wakacje z dziećmi

Już niedługo zaczynają się wakacje. Czas, w którym większość z nas wyjeżdża z dziećmi na urlop. Warto pamiętać, że jest to nie tylko idealny moment na odpoczynek, lecz również na uprawianie sportów, czy zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Gdzie się wybrać i jak spędzać czas by dziecko wróciło z nowymi umiejętnościami? Oto kilka podpowiedzi.

Aktywne wypoczynek

Zazwyczaj wyjeżdżając na urlop z dziećmi wybieramy jeden z kurortów w krajach południowych, lub lokum nad naszym morzem i spędzamy większość czasu stacjonarnie. Spokojnie leżąc patrzymy, jak nasze pociechy pluskają się w basenie czy w morzu, lub bawią w piasku. Może i jest to dobre rozwiązanie w przypadku małych dzieci. Kiedy jednak osiągają one wiek szkolny warto postawić na bardziej aktywny wypoczynek.

Jeśli Twojego dziecka posiada podstawowe umiejętności pływania warto zabrać je na spływ kajakowy. W kraju i za granicą jest wiele ciekawych spływów, o różnym poziomie trudności. Dzieci i dorośli są oczywiście zawsze ubrani w kamizelki ratunkowe. Opcją dla bardziej wymagających jest nauka nurkowania. Tej umiejętności mogą się już zacząć uczyć nawet ośmioletnie dzieci, snurkowania zaś dwunastolatki.

Kto powiedział, że podczas wakacji trzeba uprawiać jedynie sporty wodne? Jazda konna, wspinaczka, wyprawy rowerowe, to tylko niektóre pomysły na aktywny wypoczynek. Niezależnie od rodzaju sportu jaki wybierzemy, należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy, dopasowanej do miejsca podróży, wieku dzieci i naszej aktywności. Więcej informacji znajdziesz na https://kioskpolis.pl/jak-dziala-porownywarka-ubezpieczen-turystycznych/.

Historia zaklęta w miejscach i przedmiotach

Jak ożywić nudne lekcje z historii? Zabrać dziecko tam, gdzie stanie się ona żywa i namacalna. Średniowieczne Zamki Piastowskie, Zamek Krzyżacki w Malborku, czy wspaniały Wawel, to tylko niektóre miejsca, gdzie maluch może „dotknąć” prawdziwej historii. Często w ich murach są organizowane różnego rodzaju turnieje rycerskie, czy średniowieczne festiwale. Takie wydarzenia to doskonały sposób na poznanie zwyczajów i kultury minionych wieków.

Na pochmurne wakacyjne dni, doskonałą opcją jest wizyta w miejscowym muzeum. Oczywiście, nie można oczekiwać od dziecka, że spędzi tam z nami cały dzień, jednak dwu godzinny pobyt powinien być odpowiedni. Warto pamiętać, że ten czas musi być dostosowany również do wieku dziecka. By podczas odwiedzin w muzeum maluch się nie nudził warto połączyć oglądanie prezentowanych eksponatów z opowiadaniem/czytaniem ciekawych historii na ich temat lub zabrać je na warsztaty, tam organizowane. Taką opcje mamy np. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie można wykonać własny papier czerpany. Starsze dzieci, mniej więcej od 10 roku życia można zabierać również do muzeów malarstwa, by zaprezentować im nie tylko sztukę dawnych mistrzów, lecz również dzieła współczesne.

Dzięki takim wyprawom, dziecko nawet nie zauważy, jak nauczy się wielu nowych, ciekawych rzeczy.

Warto pamiętać, że planując pełen atrakcji wyjazd, nie wolno zapomnieć o czasie na odpoczynek i zabawę. By cała rodzina miała czas na odrobinę lenistwa, leżenia brzuchem do góry i czytanie ciekawych książek.