Wszystko, co warto wiedzieć o myciu rąk

Wszystko, co warto wiedzieć o myciu rąk

Mycie rąk w odpowiednich okolicznościach i w odpowiedni sposób jest jednym z najprostszych sposobów ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych, a co za tym idzie – uniknięcia zakażenia. Dowiedz się, kiedy należy pamiętać o myciu rąk, jak myć ręce i jakiego środka do tego użyć.

Kiedy powinniśmy myć ręce?

Woda i mydło to najprostszy środek dezynfekujący, jakim dysponujemy. Dokładne mycie rąk pozwala usunąć nie tylko widoczne zabrudzenia, ale przede wszystkim drobnoustroje chorobotwórcze, które dostają się na nasze dłonie podczas każdej styczności z innymi ludźmi i powierzchniami.

Myć ręce powinniśmy przede wszystkim po powrocie do domu po pobycie w miejscach publicznych, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków oraz po każdorazowym skorzystaniu z łazienki. Higiena rąk ma szczególne znaczenie, kiedy przebywamy w miejscach publicznych.

Skuteczna technika mycia rąk

Aby skutecznie umyć ręce, usuwając z nich większość drobnoustrojów, powinniśmy opanować odpowiednią technikę. Niekoniecznie tak skomplikowaną, jakiej muszą nauczyć się lekarze chirurdzy, ale o paru rzeczach warto pamiętać.

Przede wszystkim, nie wystarczy przez chwilę pocierać o siebie wnętrza dłoni, należy równie dokładnie rozprowadzić mydło po wierzchach dłoni, między palcami i przy paznokciach. Nie musimy przesadzać z ilością mydła czy czasem, który zajmuje nam umycie rąk, ale ważne jest, aby umyć starannie całą ich powierzchnię.

Mydło bakteriobójcze w płynie lub w kostce – jaki rodzaj wybrać?

Jeżeli zastanawiamy się, czy wybrać mydło w kostce, czy w płynie, odpowiedź jest prosta – do mycia rąk lepiej mieć przygotowane Mydło bakteriobójcze w płynie. Mydło w kostce wchodzi w bezpośredni kontakt z dłońmi i tym samym również może przenosić drobnoustroje.

Wybierając mydło, podobnie jak inne kosmetyki, najlepiej jest zdecydować się na ekologiczny produkt zawierający składniki pochodzenia naturalnego. W skład naturalnego mydła bakteriobójczego w płynie mogą wchodzić olejki eteryczne o udowodnionym działaniu antyseptycznym.