Radzimy: jak znaleźć idealny projekt domu dla dużej rodziny

Duże rodziny potrzebują nie tylko przestronnego domu z odpowiednim metrażem – ważny jest również funkcjonalny rozkład pomieszczeń, który sprzyja komfortowi. Jesteś na etapie poszukiwania idealnego projektu domu jednorodzinnego? Przedstawiamy najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę!

Metraż nieruchomości

Wielkość budynku ma znaczenie – duża rodzina do pełnego komfortu potrzebuje przestronnego domu, w którym znajdzie się miejsce nie tylko na oddzielne sypialnie, ale również części wspólne – salon, jadalnię i kuchnię. Eksperci szacują, że wygodne mieszkanie i swobodę zapewni dużej rodzinie nieruchomość o wielkości minimum 150-170 metrów kwadratowych – mniejsze domy mogą nie spełnić oczekiwań mieszkańców.

Parterowy czy piętrowy?

Duże znaczenie ma również konstrukcja domu – duże lub wielopokoleniowe rodziny częściej decydują się na piętrowe nieruchomości lub budynki z możliwością zagospodarowania poddasza. Popularność zdobywają jednak również jednokondygnacyjne domy – przestronne, postawione na dużej działce, zaprojektowane z dbałością o oddzielenie strefy dziennej od nocnej. Sprawdź przykładowe projekty – obejrzyj funkcjonalne domy parterowe – domoweklimaty.pl

A może dom energooszczędny?

Duża rodzina mieszkająca w przestronnym domu generuje wysokie rachunki za centralne ogrzewanie. Szukasz projektu nieruchomości, który pozwoli Ci zmniejszyć koszty eksploatacji budynku? Zwróć uwagę na domy energooszczędne lub pasywne. Zastosowane materiały oraz konstrukcja budynków ogranicza straty energii – takie nieruchomości są bardzo dobrze izolowane i charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Bliźniak dla dużej rodziny

Wielopokoleniowa rodzina, w której ważne miejsce zajmują nestorzy rodu, powinna rozważyć zakup domu w zabudowie bliźniaczej. Oddzielne wejścia zapewnią wszystkim mieszkańcom maksymalny komfort i swobodę mieszkania. Specjaliści zwracają uwagę na to, że takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne – koszty budowy można podzielić i dzięki temu zyskać spore oszczędności.