Kiedy po raz pierwszy iść z dzieckiem do dentysty?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i stomatologów. Małe dzieci zdecydowanie powinny traktować wizytę u stomatologa jak codzienną sprawę, a nie coś wyjątkowego. Na pytanie o to, kiedy dziecko powinno odwiedzić stomatologa po raz pierwszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno nie powinno to być wtedy, gdy zęby zaczną boleć i pojawi się konieczność pilnej wizyty. Dobry czas to na przegląd to 2,5-3 lata. Tak jak z wieloma rzeczami u maluchów, ważne jest wyrabianie dobrych nawyków od samego początku.

Zwiedzanie gabinetu stomatologicznego, tak aby dziecko samo zobaczyło co się w nim znajduje, to naprawdę dobry pomysł. Tak naprawdę, im wcześniej zacznie się taką wizytę, tym większa szansa, że maluch uzna to za coś naturalnego. Natomiast gdy dziecko odwiedza stomatologa po raz pierwszy gdy jest już dość duże lub coś się dzieje, szanse na powodzenie wizyty niestety maleją. Dziecko nie zna nowego miejsca, dlatego budzi ono lęk. FABDENT to profesjonalny gabinet stomatologiczny, otwarty na potrzeby najmłodszych, gdzie można przygotować dziecko na nowe doświadczenia u dentysty.

Nie warto zwlekać z pierwszą wizytą u dentysty

Czasami wydaje się, że małe dziecko nie powinno mieć próchnicy i opóźnia się pierwszą wizytę u dentysty. Niestety niesłusznie, bo często okazuje się, że już małe dzieci mają próchnicę i trzeba im leczyć zęby. Niewłaściwa higiena ząbków, częste używanie smoczka czy dużo słodyczy, to wszystko może powodować próchnicę. Jak najbardziej już małe dzieci są na nią narażone i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Rodzice nieświadomie mogą przekazywać dziecku strach przed wizytą, dlatego przekonywanie, że zabiegi nic nie bolą, nie do końca są dobrą strategią.

W miarę możliwości należy dziecku delikatnie powiedzieć, czego może się spodziewać. Zachętą może być drobny prezent wręczony przez stomatologa, po skończonym zabiegu. Dyplom lub drobny gadżet to także drobna, ale pozytywna nagroda. Dentysta w Warszawie, pomoże oswoić nawet najmłodsze dzieci z gabinetem dentystycznym. Nie należy obawiać się wizyty, tylko pomyśleć o adaptacji malucha u stomatologa jak najwcześniej. Dzięki takiemu podejściu, buduje się nastawienie dziecka do leczenia zębów na całe lata, a nawet na całe życie. Przykład płynący od rodziców to także ważna sprawa i jeśli dzieci będą obserwować w domu dużą dbałość o zęby, to naturalne będzie dla nich, że będą robić to samo i naśladować.

 Wizyta adaptacyjna oswoi dziecko z gabinetem

Bardzo ważna jest wizyta adaptacyjna, a nawet kilka wizyt tego rodzaju. W sposób naturalny zmniejsza się lęk dziecka przed nieznanym i można mu pokazać cały gabinet bez niepotrzebnego stresu. Już roczne dzieci oswaja się z dentystą, właśnie dzięki wizycie zapoznawczej w gabinecie. Natomiast późniejszy przegląd ząbków, warto wykonać w wieku około 3 lat. Nie zawsze można samemu zauważyć oznaki próchnicy, a im szybciej znajdzie się ubytki, tym łatwiejsze będzie leczenie. Gdzie można zrealizować wizytę bez stresu? Gabinet stomatologiczny https://www.fabdent.pl to idealne miejsce nie tylko dla dorosłych, ale i dla najmłodszych. Pierwsze wizyty mogą opierać się na nauce czyszczenia ząbków na modelu szczęki czy pokazaniu dziecku sprzętów dentystycznych. Takie proste czynności wprowadzą element zabawy i dziecko będzie później kojarzyć wizytę tylko pozytywnie. To dzięki nauce pozytywnych skojarzeń i zmniejszaniu potencjalnego stresu można sprawić, że dzielny pacjent będzie chętnie powracał do gabinetu, a takie spotkanie z dentystą będzie traktował naturalnie.

Podsumowując, najważniejsze kwestie dotyczące wizyt u dentysty:

  • już roczne dzieci można zaprosić na wizytę adaptacyjną
  • przegląd ząbków dobrze jest zrobić u 2,5-3 letnich dzieci
  • pozytywna atmosfera w gabinecie i oswajanie dziecka to podstawa
  • nawet najmłodsze dzieci mogą już mieć próchnicę
  • nauka pozytywnych skojarzeń w gabinecie jest bardzo ważna

Tekst sponsorowany: Gabinet dentystycznt Fabdent – https://www.fabdent.pl