Soczewki kontaktowe a zdrowie oczu

Niewątpliwie, soczewki kontaktowe jeszcze nigdy nie był tak popularne jak dzisiaj. O czym należy pamiętać, decydując się na soczewki kontaktowe? Jak z nich korzystać i jak o nie dbać? Jak wybrać najlepsze szkła kontaktowe? Czy zdrowie oczu jest z ich powodów w jakikolwiek sposób zagrożone?

Wybór odpowiednich soczewek

Warto zauważyć, że wybór soczewek kontaktowych jest dziś bardzo duży. Przede wszystkim, produkuje je wiele różnych firm. Wydaje się, że najlepiej kupować soczewki od uznanej firmy, którą doceniają klienci.

Ponadto, należy się również zastanowić, czy wybrać soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, czy też może miesięczne. Czym się one różnią? Przede wszystkim jakością. Jeśli chodzi o soczewki jednodniowe, zdecydowanie ich jakość jest najsłabsza. Noszenie ich przed dwa dni lub dłużej, powoduje więc silny dyskomfort. Dlatego też, poleca się na co dzień korzystać z soczewek na dwa tygodnie bądź też na miesiąc.

Wymiana soczewek

Bardzo ważne jest, aby nie nosić soczewek dłużej niż jest to zalecane. Rzecz w tym, iż osadzają się na nich rozmaite zanieczyszczenia. Ponadto soczewki się wysuszają i zwyczajnie zużywają. Dlatego też, nosząc je zbyt długo można narazić się na zapalenie spojówek czy inne dolegliwości.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Generalnie, zaleca się przechowywanie soczewek kontaktowych zawsze w specjalnie przystosowanym do tego płynie. Podobnie jak w przypadku samych soczewek, również płyny sprzedają rozmaici producenci .Wydaje się jednak, że akurat w tym przypadku wybór konkretnej firmy ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Ważne jest jednak, aby zawsze przechowywać soczewki właśnie w płynie, a nie na przykład w zwykłej wodzie. O ile jednorazowe przechowanie soczewek w wodzie raczej ich nie uszkodzi, o tyle robienie tego regularnie z pewnością je zniszczy. Przede wszystkim chodzi o to, że zwykłą woda nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego nawilżenia soczewek. Ponadto, w płynie są rozmaite substancje, które oczyszczają soczewki z różnych zanieczyszczeń.

Zmęczone oczy – co robić?

Niewątpliwie u osób, które noszą soczewki, nie tylko ogólne zdrowie oczu jest bardziej narażone na szwank, ale również często odczuwają oni zmęczenie oczu. Na zmęczenie mogą wpływać u nich na przykład niektóre rodzaje oświetlenia. Ponadto, praca przy komputerze lub też po prostu wpatrywanie się w cokolwiek z bliska powoduje łzawienie i czerwienienie oczu.

Nosząc soczewki trzeba bardzo często zakrapiać oczy specjalnymi kroplami. Najlepiej kupić w aptece krople, które są przeznaczone specjalnie dla osób noszących soczewki. Mają one za zadanie nawilżyć zarówno oko, jak i soczewkę.

Ponadto, zaleca się jak najmniej pracować przy komputerze w soczewkach. Każdy kto je nosi powinien mieć również okulary i to w nich pracować przed ekranem.

Laserowa korekcja wzroku?

Obecnie istnieją metody, które pozwalają na rezygnację z soczewek kontaktowych. Należy do nich między innymi laserowa korekcja wzroku, która w bezpieczny i skuteczny sposób niweluje wady wzroku.