Żel aloesowy – właściwości i działanie

Żel aloesowy jest jednym z najpopularniejszych naturalnych produktów wspomagających pielęgnację skóry i włosy. Wykazuje właściwości regenerujące i łagodzące. Ponadto doskonale nawilża i pomaga w walce w przebarwieniami. Szczególnie polecany, jako naturalny środek przyspieszający gojenie się ran i zmniejszenia widoczności blizn. Swoje szerokie zastosowanie w kosmetyce żel aloesowy zawdzięcza samemu aloesowi. Ten z kolei występuje w kilku odmianach, a do najpopularniejszych, mających jednocześnie cenne właściwości zdrowotne oraz pielęgnacyjne, należy aloes drzewiasty i aloes zwyczajny. To właśnie ich sztywne, długie i zakończone kolcami liście zawierają galaretowaty miąższ bogaty w składniki odżywcze.

Miąższ aloesowy to cenne źródło:

  • witaminy – A, C, E oraz witaminy z grupy B;
  • sole mineralne – potas, fosfor, magnez, wapń, siarkę, miedź;
  • kwasy organiczne – m.in. kwas bursztynowy.

Żel aloesowy – właściwości

Aloes od wieków uznawany był za roślinę leczniczą o cennych właściwościach. Dawniej miąższ z liści aloesu stosowano, jako lekarstwo na poparzenia, rany, a nawet na blizny. Często też przecięte liście aloesu przykładano do bolących miejsc, wierząc, że są w stanie uśmierzyć ból. Aktualnie aloes wciąż jest doceniany ze względu na swoje dobroczynne działanie. Żel aloesowy stosowany zewnętrznie wykazuje przede wszystkim właściwości nawilżające, regenerujące, przeciwświądowe, a także łagodzące. Ponadto wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicznie. Z kolei przyjmowanie doustne w postaci soku lub żelu, wspomaga odporność, więc jest szczególnie polecany do picia w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo wspomaga odchudzanie oraz oczyszczanie organizmu z nadmiaru toksyn, a to głównie dzięki właściwościom przeczyszczającym. Szczególnie polecany osobom cierpiącym na cukrzycę i zespół metaboliczny, ponieważ obniża poziom glukozy i lipidów we krwi.

Żel aloesowy – zastosowanie

Żel aloesowy jest wygodną formą produktu zawierającego aloes. Wiadomym jest, że im większa zawartość procentowa samego aloesu, tym większa zawartość cennych składników i skuteczniejsze działanie.

Zastosowanie żelu aloesowego:

  • Doskonale pielęgnuje cerę każdego typu – szczególnie polecany osobom posiadającym cerę wrażliwą i trądzikową ze skłonnościami łojotokowymi.
  • Nawilża i regeneruje skórę suchą.
  • Łagodzi stany zapalne, stanowi ukojenie przy pieczeniu i swędzeniu.
  • Zwęża rozszerzone pory.
  • Wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy.
  • Właściwości zmiękczające skórę wspomagają walkę ze spękanymi i twardymi piętami.
  • Wspomaga gojenie ran, oparzeń i blizn.
  • Działa przeciwświądowo i kojąco na ugryzienia owadów.
  • Wspomaga pielęgnację włosów i skóry głowy – regeneruje i nawilża. Szczególnie polecany osobom, które borykają się w nadmiernym wypadaniem włosów oraz łupieżem.
  • Przywraca odpowiednie pH skóry głowy, wspiera leczenie łupieżu, wzmacnia i odżywia cebulki włosów oraz stymuluje ich wzrost. Dobrze sprawdzi się również przy kuracji dla przesuszonych włosów.
  • Łagodzi podrażnienia po depilacji i opalaniu.
  • Rozjaśnia – dlatego też często stosowany jest do walki z przebarwieniami, w celu wybielania blizn, a także rozstępów.

Żel aloesowy – przeciwwskazania

Żel aloesowy mimo swoich leczniczych i dobroczynnych właściwości, może silnie uczulać. Zanim więc rozpocznie się stosowanie preparatów na bazie żelu aloesowego należy wykonać próbę uczulającą na małym fragmencie skóry. Ponadto aloes nie jest wskazany do stosowania dla dzieci poniżej 12. roku życia. Ze względu na zawarte w aloesie antrazwiązki, które mogą powodować znaczne przekrwienie narządów wewnętrznych, nie zaleca się również stosowania aloesu przez kobiety w ciąży. Antrazwiązki mogą doprowadzić do krwawienia z macicy i w efekcie do poronienia.

Żel aloesowy – dostępność i cena

Żel aloesowy dostępny jest w aptekach, drogeriach i sklepach z produktami naturalnymi. Ważne jednak by zawartość aloesu była wyższa niż 90%. Im mniej dodatkowych składników w składzie kosmetyku, tym lepsze działanie.

Cena żelu aloesowego waha się pomiędzy 15-20 zł za 150-200 ml.