Dach od A do Z – wszystko, co warto wiedzieć

Budowa dachu jest jednym z głównych etapów budowy domu. Temat ten jest złożony i niełatwy. Obecnie na rynku architektonicznym oraz materiałów budowlanych jest niezwykle wiele opcji. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję w tej materii, warto jest zgłębić z czym wiąże się budowa dachu.

Jakie etapy budowy dachu wyróżniamy?

W trakcie budowy dachu wyróżniamy następujące etapy:

– projektowanie dachu: projekt dachu jest to z jednej strony osobny projekt, ale dach jest integralną częścią budynku więc dach musimy wybrać już na samym początku. Projekt musi obejmować takie informacje jak kształt konstrukcji, lokalizację okien, kąt nachylenia, informacje odnośnie krokwi. W projekcie zazwyczaj wybieramy również materiał pokrycia (masa pokrycia może się znacząco różnić), co ma wpływ na konstrukcję nośną (więźbę dachową). Mając gotowy projekt możemy określić kosztorys jego wykonania (materiały), a kierownik budowy może zaplanować harmonogram prac, co ma główny wpływ na termin jego ukończenia.

– wznoszenie więźby dachowej: zanim rozpoczniemy wznoszenie więźby dachowej musimy zamontować murłatę. Murłata jest to główny element nośny dachu. Na nim opierają się krokwie. W większości przypadków osadza się murłatę na szczycie ścian budynku. W ściany wcześniej muszą być wprowadzone specjalne stalowe szpile, które mają za zadanie przejąć sporą część obciążeń. Im dach jest cięższy, tym szpile będą dłuższe. Następnie montowane są krokwie. Ilość krokwi jest uzależniana od konstrukcji dachu.

– foliowanie lub deskowanie: kiedy mamy ukończoną więźbę dachową przechodzimy do foliowania lub deskowania. Ma to za zadanie sprawić, że cała konstrukcja będzie nieprzemakalna. Folie jakie są stosowane mają zwykle zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Zapobiega to powstaniu wilgoci oraz stworzenia dogodnych warunków do rozwoju grzybów, co może finalnie po latach osłabić elementy konstrukcji. Deskowanie jest obecnie rzadziej stosowane, głównie z powodu masy drewna oraz jego wyższej ceny.

– łacenie: Pierwszym etapem łacenia jest instalowanie kontrłat Kontrłaty z dwóch przeciwległych powierzchni muszą się ze sobą stykać u szczytu dachu. Dzięki położeniu kontrłat mamy odpowiednią wentylację pomiędzy właściwym pokryciem, a folią. Kolejną czynnością jest położenie łat. Łaty są montowane poprzecznie w stosunku do krokwi.

– montaż elementów dodatkowych: elementami dodatkowymi są rynny, pas nadrynnowy, okap dachu, okna dachowe. Prace te musimy wykonać po łaceniu, inaczej ich zamontowanie może być już niemożliwe.

– układanie pokrycia dachowego: etap ten daje wizualnie największy efekt, gdyż wizualnie dach wygląda na kompletny.

– ocieplenie poddasza: wykonuje się je za pomocą materiałów ociepleniowych. Najczęściej jest to wełna mineralna.