Czy pas ciążowy należy nosić cały czas? Od kiedy zacząć go stosować?

Pas ciążowy może zmniejszyć dyskomfort odczuwany podczas ciąży, z powodu nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Stabilizator wymusza prawidłową sylwetkę, przez co zapobiega bólom pleców i poprawia jakość życia, kiedy kobieta oczekuje dziecka. Warto wiedzieć, który wybrać i kiedy zacząć go nosić.

Pas ciążowy nadaje już zaokrąglonemu brzuszkowi bardziej regularnego kształtu, przez co można go porównać do bielizny korygującej. W ten sposób kobieca sylwetka wygląda zgrabniej i nie trzeba rezygnować z tych bardziej dopasowanych sukienek, kiedy wychodzimy z przyjaciółmi.

Kiedy zakładać pas ciążowy?

Pas ciążowy przede wszystkim zalecany jest kobietom, które spodziewają się bliźniąt i tym, które mają wyjątkowo duży brzuch. Ponadto większość przyszłych mam od trzeciego trymestru zaczyna uskarżać się na bóle pleców, a zakładanie pasa może je znacznie zmniejszyć, jednocześnie odciążając miednicę i ścięgna. Używając stabilizatora, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie zawsze wskazane jest noszenie go przez cały czas – zdecydowanie nie powinno się w nim spać ani zakładać na cały dzień. Lepiej jest włożyć go tylko na spacer lub zakupy. Używany non stop może powodować niepotrzebny ucisk, zwłaszcza jeśli nie został właściwie dopasowany lub jest gorszej jakości. Na komforcie codziennego funkcjonowania przyszła mama nigdy nie powinna oszczędzać.

Aby uniknąć problemów z krążeniem, warto zwrócić uwagę, aby był wykonany z lekkich i elastycznych materiałów. Najlepiej sprawdzi się ten bezszwowy (nie wówczas powoduje bolesnych odcisków) z oddychającego materiału, bo młoda mama spędza w nim jednak kilka godzin dziennie. Niektóre dostępne na rynku pasy podtrzymujące wyposażone są zapięcie, które umożliwia ich regulację, przez co raz zakupiony produkt może być używany aż do porodu.

Pas ciążowy a orteza miednicy

Orteza miednicy to również typ pasa stabilizującego, ale o nieco innym przeznaczeniu. Stabilizator używany jest głównie przy poporodowym rozejściu się spojenia łonowego, ale również zmianach zwyrodnieniowych, które są bardzo częste u starszych osób. Po ciąży może też dojść do nadmiernego rozluźnienia się więzadeł, a przez to zwiększenia ruchliwości miednicy. Dzieje się tak na skutek działania hormonów po porodzie – estrogenów. Stabilizacja dolnego odcinka jest wówczas wskazana.

Orteza dobierana jest do wielkości bioder i zazwyczaj producenci mają w ofercie pasy w rozmiarach od S do XL. Zawsze jednak należy skonsultować noszenie stabilizatora ze specjalistą i lekarzem prowadzącym leczenie. Źle dobrana rehabilitacja potrafi wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego nigdy nie należy prowadzić leczenia na własną rękę.