Ból brzucha – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Co jakiś czas twój brzuch daje o sobie znać? Jak rozpoznać, czy to zwykła niestrawność, czy poważniejsze kłopoty ze zdrowiem? Wiele zależy od tego, jakie objawy towarzyszą bólowi.

Popularny ból brzucha

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez chorych. Z szacunków wynika, że problem dotyka aż 62% Polaków. Szczegółowe analizy wskazują, że w ciągu roku w Polsce odnotowuje się ponad 100 milionów różnych przypadków bólów brzucha innych niż bóle menstruacyjne. Przyczyn może być całe mnóstwo. Jeśli ból nie trwa długo i nie powtarza się, nie powinniśmy się niepokoić. Czasami jednak ten przedłużający się może być oznaką poważnej choroby.

Przyczyny bólu

Najczęstsze przyczyny występowania bólu brzucha to: zespół jelita drażliwego, zatrucia i alergie pokarmowe, nagromadzenie się gazów, kłopoty z wypróżnianiem, zapalenie wyrostka robaczkowego, krwawienie lub perforacja wrzodu żołądka, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie nerkowe. Dolegliwości bólowe – szczególnie w dole brzucha – pojawiają się też często przy okazji choroby, o której pewnie niewielu z nas wie. Choroba Leśniowskiego Crohna, mimo że występuje coraz częściej, jako jedna z dolegliwości cywilizacyjnych, nie jest do końca znana. Wciąż nie wynaleziono leku, który by skutecznie ją likwidował. Koniecznie więc, jeśli ból brzucha jest ostry, nie ustępuje lub powraca, a także gdy jest wrażliwy na dotyk, porozmawiajmy z lekarzem.

Dodatkowe objawy

Niepokojącymi sygnałami, które skłonią nas do kontaktu z medykiem, powinny być też nagła utrata wagi, powracająca biegunka, złe samopoczucie, czy wymioty. Podstawowe znaczenie dla planowania badań i podjęcia leczenia ma starannie przeprowadzony wywiad. Lekarz powinien zapytać o okoliczności powstania bólu, jego charakter, choroby towarzyszące, historię chorób i operacji, chorobowe obciążenia rodzinne, narażenia zawodowe itp. Bardzo ważne, by zgłaszać wszystkie odczuwane dolegliwości i precyzyjnie odpowiadać na pytania lekarza dotyczące ich charakteru i czasu trwania. Poza tym powinno też zostać przeprowadzone badanie fizykalne – czyli ocena za pomocą oglądania, opukiwania, badania dotykiem (palpacji) i osłuchiwania ciała pacjenta w poszukiwaniu objawów chorobowych. Najczęściej to właśnie po tym podstawowym badaniu lekarz może zakończyć diagnostykę i rozpocząć leczenie. Więcej na temat bólu brzucha i jego możliwych przyczyn dowiemy się ze strony lactoral.pl.